Dobry i zły cholesterol - o co w tym chodzi i jak dbać o równowagę?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   19 października 2016 10:57


Dobry i zły cholesterol - o co w tym chodzi i jak dbać o równowagę? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Cholesterol to, najprościej rzecz ujmując, całkowita ilość tłuszczu we krwi. Gdy jego poziom jest nieprawidłowy, naczynia krwionośne "obrastają" w tłuszcz, co może prowadzić do poważnych chorób - miażdżycy tętnic (kończyn dolnych, wieńcowych, mózgowych), zawału serca, udaru mózgu.

Jak tłumaczy Gazeta Wyborcza, cholesterol nie rozpuszcza się we krwi samodzielnie, potrzebuje pomocy specjalnych białek. Wykorzystuje do tego lipoproteiny o gęstości dużej (HDL) i małej (LDL). Cząsteczki HDL mają dużo białka, a LDL sporo tłuszczu. LDL dostarcza cholesterol do komórek; HDL zabiera z nich jego nadmiar. Jeśli stężenie cząsteczek LDL jest zbyt wysokie, cholesterol odkłada się w ścianach tętnic. Stąd podział na "dobry" i "zły" cholesterol.

Tzw. dobry cholesterol odprowadza nadmiar cholesterolu do wątroby, gdzie ulega rozpadowi. Im wyższy poziom HDL, tym lepiej; niski poziom HDL zwiększa ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych. 

"Zły cholesterol" dostarcza cholesterol z wątroby do komórek ciała, więc mimo swojej złej sławy jest potrzebny. Nadwyżka LDL tworzy złogi (blaszki miażdżycowe), które zwężają tętnice wieńcowe, co skutkuje chorobami serca.

Poziomy tych dwóch rodzajów cholesterolu da się regulować bez zażywania leków. 

Palenie podwyższa stężenie LDL i obniża HDL, dlatego rezygnacja z papierosów powoduje natychmiastową poprawę w równowadze cholesterolowej. Ponadto spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie mogą obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 10 proc. Szkodliwa jest nadwaga, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wieńcowych oraz ma negatywny wpływ na poziom LDL. Dlatego dieta bogata w błonnik i uboga w tłuszcze nasycone obniża LDL. Stężenie LDL we krwi obniża także zmniejszenie stresu.

Więcej: www.zdrowie.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR