Dodatkowe 200 mln zł z NFZ, m.in. na leczenie zaćmy i onkologięPAP/Rynek Seniora - 21 maja 2018 11:43


Dodatkowe 200 mln zł z NFZ ma sprawić m.in, że pacjenci z najcięższymi przypadkami zaćmy dostaną specjalne soczewki. Zaplanowano także wzrost finansowania najlepszych ośrodków onkologicznych.

Dodatkowe pieniądze mają też sprawić, że skończy się usuwanie zaćmy oraz diagnozowanie jaskry w szpitalu. Obie procedury mają być przesunięte do leczenia ambulatoryjnego. Co więcej, lekarze będą mieli obowiązek sprawozdawać skuteczność leczenia.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie soczewek torycznych, czyli korygujących wzrok dla chorych, którzy mają astygmatyzm powyżej 2. Obecnie wszyscy pacjenci otrzymują standardową soczewkę i nie mają nawet możliwości dopłacić do takiej, która np. koryguje wadę wzroku. Teraz osobom najbardziej potrzebującym NFZ pokryje koszty zabiegu i droższej soczewki.

Nowością ma być również wprowadzenie ostrych kryteriów kwalifikowania powikłania zaćmy, którego leczenie jest lepiej płatne.

Fundusz planuje także podzielić wycenę. Obecnie płaci w pakiecie - za usunięcie zaćmy i wizytę kontrolną. Po zmianach 80 proc. kwoty (za niepowikłaną płaci się 2,1 tys. zł, za powikłaną 2,5 tys. zł) przeznaczone byłoby na zabieg, a 20 proc. na kontrole. Płatność byłaby uzależniona od tego, czy wykonano obie czynności. Z jednej strony ma to wymusić wizyty pokontrolne, ale może także ograniczyć leczenie za granicą.

W tym samym projekcie znalazł się też pomysł zmian w wycenach, który może zmienić organizację leczenia onkologicznego. Będzie marchewka dla tych placówek, które wykonują dużo zabiegów. Tym, które wykonują powyżej wskazanej liczby zabiegów chirurgicznych, NFZ zapłaci o 10 proc. więcej. Np. większe finansowanie otrzymają ośrodki, które wykonały co najmniej 300 zabiegów w raku piersi.

Więcej: www.gazetaprawna.pl