Dodatkowe kilogramy wywołują też mniej typowe objawy

ZDROWIE

Autor: newsrm.tv/Rynek Seniora   16 sierpnia 2016 15:30


Dodatkowe kilogramy wywołują też mniej typowe objawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mamy wiele objawów związanych z otyłością, które są bardzo charakterystyczne, mówimy o nadciśnieniu, cukrzycy i innych powikłaniach. Natomiast są objawy związane z otyłością niecharakterystyczne, np. refluks, zaburzenia widzenia, żylaki, czy chrapanie - mówi newsrm.tv dr Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Medycyny Wellness Szpitala Medicover.

Nie każdy z nas ma natomiast świadomość tego, że to właśnie te kilkanaście czy kilkadziesiąt nadprogramowych kilogramów może być odpowiedzialne również za inne dolegliwości. Jakie?

Chrapanie
Szacuje się, że w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia chrapie 60% mężczyzn i 40% kobiet. Przyczyn tej dolegliwości może być co najmniej kilka – to między innymi obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków czy zaburzenia drożności nosa, ale też właśnie otyłość. Dlaczego?

 - U osób otyłych tkanka tłuszczowa gromadzi się między innymi w okolicy szyi, a to powoduje zmniejszenie drożności górnych dróg oddechowych i sprawia, że powietrze musi przedostawać się przez nie z dużo większym ciśnieniem - tłumaczy dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

 Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia, bo często wiąże się z nim bezdech senny. To właśnie z jego powodu rano budzimy się zmęczeni, a w ciągu dnia boli nas głowa i mamy problemy z koncentracją.

Żylaki
Za żylaki najczęściej obwiniamy genetyczne predyspozycje czy stojący bądź siedzący tryb życia, tymczasem jednym z głównych powodów ich powstawanie jest zbyt wysoka masa ciała.

- U osoby otyłej łydki i stopy są bardziej obciążone, bo muszą dźwigać zbędne kilogramy. Do tego otyłość wiąże się zwykle z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, co utrudnia krążenie, bo powoduje, że krew musi przepływać przez naczynia krwionośne z większym ciśnieniem. Żyły nie zawsze sobie z tym radzą, w efekcie czego krew może zacząć zalegać w kończynach dolnych, co z czasem skutkuje powstawaniem żylaków - tłumaczy specjalistka.

Zgaga i refluks
Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej sprzyja też cofaniu się pokarmu do żołądka albo przełyku - mówimy wtedy odpowiednio o refluksie żołądkowym albo przełykowym.

W tym drugim przypadku treść pokarmowa powoduje dodatkowo podrażnienie śluzówki, która nie jest odporna na działanie składników soku żołądkowego. To dlatego w efekcie odczuwamy nieprzyjemne pieczenie, czyli zgagę.

Problemy ze wzrokiem
Według badań przeprowadzonych przez brytyjski Royal National Instytute of the Blind ludzie otyli są nawet dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku. Znaczny nadmiar kilogramów przyczynia się bowiem do rozwoju chorób siatkówki oka.

Wniosek ten potwierdzili badacze z Brigham and Women's Hospital oraz z Harvard Medical School w Bostonie, którzy wykazali, że w przypadku starszych osób z genetycznymi predyspozycjami czynniki środowiskowe (w tym właśnie zbyt wysoka masa ciała) zwiększają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej kilku-, a nawet kilkunastokrotnie (w przypadku osób, które nie tylko za dużo ważą, ale do tego jeszcze palą papierosy)

- Otyłość zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę, z którą z kolei często wiąże się zaburzająca ostrość widzenia retinopatia cukrzycowa - dodaje specjalistka leczenia chorób wewnętrznych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR