Dolnośląskie: NFZ smsem przypomina pacjentom termin wizyty

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2016 15:28


Dolnośląskie: NFZ smsem przypomina pacjentom termin wizyty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pięć dni przed planowaną wizytą u specjalisty zarejestrowany pacjent otrzyma poprzez wiadomość sms przypomnienie o jej terminie. Akcja dolnośląskiego oddziału NFZ ma zmniejszyć liczbę nieodbytych wizyt oraz usprawnić system oczekiwania na poradę lekarską.

Jak powiedziała w środę (28 września) na konferencji prasowej rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, Dolny Śląsk jest drugim po Mazowszu regionem, w którym wprowadzony został system przypominania o wizycie u lekarza.

- Okazuje się, że chociaż kolejki do specjalistów są duże, to bardzo wielu zarejestrowanych pacjentów nie dociera na swą pierwszą wizytę. Takim przypomnieniem chcemy usprawnić system. Pacjent może odwołać wizytę i dzięki temu ktoś inny zostanie przyjęty w tym terminie - powiedziała rzeczniczka.

Mierzwińska poinformowała, że w 2015 r. takich przypadków niestawienia się na wizytę w regionie odnotowano ponad 30 tys., a w I kwartale tego roku ponad 6 tys.

- To duży problem, bo zdarza się, że co trzeci pacjent nie przychodzi na umówioną wizytę. Natomiast w niektórych poradniach lista oczekujących jest bardzo długa - dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że w wysyłanej wiadomości sms podany jest numer kontaktowy do konkretnej przychodni i pacjent w przypadku nieobecności powinien jak najszybciej poinformować, że nie będzie mógł się stawić.

- Jeśli zrobi to w ostatniej chwili np. w dniu wizyty to niestety może być trudność z zarejestrowaniem nowego pacjenta na ten termin. Jeśli ktoś się nie stawi i nie odwoła wizyty, to automatycznie spada na koniec kolejki. Natomiast, gdy odwoła wizytę po otrzymaniu smsa i poda ważny powód to ma szansę się przerejestrować na inny dogodny dla siebie termin - podkreśliła rzeczniczka.

Jak podano, monitoringiem i przypominaniem o terminie wizyt objęto dolnośląskie poradnie w czterech specjalizacjach, w których kolejki są najdłuższe oraz najwięcej pacjentów nie zjawia się u lekarzy w umówionym terminie. Chodzi o poradnie endokrynologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne i onkologiczne.

W kolejce na pierwszą wizytę do ortopedy czeka obecnie na Dolnym Śląsku prawie 14 tys. osób, do kardiologa 12 tys., do endokrynologa ponad 10 tys., a do onkologa 962 osoby. Dolnośląski oddział NFZ przewiduje, że miesięcznie będzie wysyłał około 5 tys. powiadomień o zarejestrowanej wizycie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR