Dolnośląskie: ruszyła placówka rehabilitacji osób niewidomych lub słabowidzących

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 stycznia 2018 10:22


Dolnośląskie: ruszyła placówka rehabilitacji osób niewidomych lub słabowidzących Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We Wrocławiu uruchomiono pierwszą i jedyną w województwie dolnośląskim placówkę rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, która pomaga pacjentom bezpłatnie dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak powiedziała we wtorek (9 stycznia) Teresa Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno - Leczniczej PZN, uszkodzenia i choroby narządu wzroku stanowią co czwarty powód niepełnosprawności Polaków. - Wrocław będzie 9. województwem, realizującym rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku przez NFZ - zaznaczyła Kłys. Wrocławska placówka jest filią Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno - Leczniczej PZN w Warszawie.

Dyrektor podkreśliła, że do tej pory w Przychodni Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przyjmowani byli pacjenci z całej Polski. - Była to tylko niewielka cześć pacjentów, gdyż nie każdy mógł sobie na taki dojazd pozwolić - powiedziała.

Dodała, że wrocławska placówka będzie otwarta dla wszystkich pacjentów, także dla tych, którzy nie posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a podstawą będzie skierowanie od lekarza okulisty. - Dotychczas w okręgach Polskiego Związku Niewidomych taka rehabilitacja była realizowana tylko częściowo - prawo do rehabilitacji miały tylko osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności - powiedziała Kłys.

Usługi rehabilitacyjne realizowane w placówce będą polegały m.in. na pracy zespołowej z pacjentem, pomocy psychologicznej czy nauce orientacji przestrzennej. Celem rehabilitacji jest poprawa komfortu życia osób niewidomych lub słabowidzących oraz zwiększenie ich samodzielności.

- Będzie to także wsparcie dla osób starszych, u których wystąpiło znaczne pogorszenie widzenia; uczymy te osoby samodzielnie się poruszać, przystosować miejsce zamieszkania, a także orientacji przestrzennej - dodała Kłys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR