Dostawki w szpitalach: najwięcej na geriatrii i internie
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   24 grudnia 2015 09:00

Dostawki doskonale pokazują, które oddziały są najgorzej finansowane. Łóżek z reguły brakuje dla starszych osób - nie tylko z winy NFZ-u, ale i rodzin seniorów.

Krzysztof Bidas, nefrolog i wicedyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach alarmuje na łamach Gazety Wyborczej, że na internach czy geriatriach łóżek jest ciągle za mało, a potrzeby niezmiennie rosną. Korytarze zastawione dostawkami w wielu szpitalach nie są wyjątkiem, a standardem.

Nierzadko w tym samym budynku w komfortowych warunkach leżą chorzy po zawale serca. Leczenie zawałów jest jedną z najlepiej opłacanych przez NFZ procedur. Natomiast starszemu pacjentowi z wielochorobowością, np. z zapaleniem płuc, cukrzycą i nadciśnieniem, często przydzielana jest tzw. dostawka na korytarzu. Szpitalom nie opłaca się inwestować w leczenie takich pacjentów - w konsekwencji skutkuje to gorszymi warunkami.

Rzeczniczka praw pacjentów Krystyna Barbara Kozłowska tłumaczy Gazecie, że leczenie na korytarzu może wywołać u pacjenta dyskomfort psychiczny. W takich warunkach brakuje niezbędnej intymności, nie ma szafek na rzeczy osobiste, a wokół przemieszcza się wiele postronnych osób.

Jak jednak przekonują szefowie szpitali i lekarze, dostawki to nie tylko wina zbyt małych stawek NFZ. Coraz częstsze są sytuacje, gdy krewni starszej osoby próbują oddać ją do szpitala na święta lub sylwestra. Są nawet sytuacje porzuceń w izbach przyjęć.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.