Dwujęzyczni seniorzy są mniej narażeni na demencję

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   12 stycznia 2017 15:23


Dwujęzyczni seniorzy są mniej narażeni na demencję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mózgi osób dwujęzycznych oszczędniej gospodarują swoimi zasobami, dzięki czemu dłużej zachowują prawidłowe funkcje poznawcze - informują kanadyjscy naukowcy, których wnioski publikuje "Journal of Neurolinguistics".

Podczas badań seniorów poproszono o to, by skoncentrowali się na informacji wizualnej (kolorze przedmiotu) przy jednoczesnym ignorowaniu informacji przestrzennej (jego lokalizacji). W badaniach wzięły udział dwie grupy Kanadyjczyków, z których jedna mówiła tylko po francusku, a druga po francusku i po angielsku. Uczestnicy byli w tym samym wieku (74 lata) i mieli podobny poziom wykształcenia.

Okazało się, że mózgi osób mówiących tylko po francusku angażowały do wykonania tego zadania wiele obszarów związanych z przetwarzaniem informacji wzrokowej, motorycznej, selektywnym skupianiem uwagi i funkcjami wykonawczymi.

Mózgi osób dwujęzycznych natomiast oszczędzały energię, angażując mniej obszarów, jednak bardziej przydatnych do wykonania zadania. U seniorów dwujęzycznych zaobserwowano także większą liczbę połączeń nerwowych w obrębie bruzdy skroniowej dolnej, która odgrywa rolę w przetwarzaniu informacji wizualnych i przestrzennych.

Autorka badań, dr Ana Inés Ansaldo z Uniwersytetu Montrealskiego, wyjaśnia, że po latach funkcjonowania z dwoma nakładającymi się na siebie językami osoby dwujęzyczne wypracowały umiejętność skutecznego selekcjonowania informacji.

Ta skuteczna selektywność mózgu, pozwalająca osiągnąć ten sam rezultat mniejszym kosztem, sprzyja dłuższemu prawidłowemu funkcjonowaniu obszarów mózgu zlokalizowanych w płacie czołowym, które są z natury bardziej podatne na proces starzenia się - informuje PAP Nauka w Polsce. Dzięki temu osoby dwujęzyczne są w mniejszym stopniu narażone na demencję - podsumowują badacze.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR