„Dynamiczne oświetlenie” pozytywnie wpływa na osoby z demencją?

ZDROWIE

Autor: Magdalena Dutka/Rynek Seniora   13 stycznia 2016 14:54


„Dynamiczne oświetlenie” pozytywnie wpływa na osoby z demencją? W badaniach potwierdzono niewielki pozytywny wpływ działania wysokiego natężenia światła na osoby z demencją. Na zdj. autorka tekstu Magdalena Dutka

W ciągu ostatnich lat wzrosło szczególnie zainteresowanie światłem i jego wpływem na nasze zdrowie i wydajność. Wiele europejskich placówek medycznych, w których przebywają osoby z demencją, wykorzystuje system dynamicznego oświetlenia.

W ciągu ostatnich lat wzrosło szczególnie zainteresowanie światłem i jego wpływem na nasze zdrowie i wydajność. Wiele europejskich placówek medycznych, w których przebywają osoby z demencją, wykorzystuje system dynamicznego oświetlenia.

Światło ma bowiem nie tylko przyczyniać się do poprawy samopoczucia osób starszych, ale także stabilizować zakłócenia rytmu dobowego.

Ustawić zegar biologiczny

Związek między światłem a samopoczuciem wynika przede wszystkim z działania zegara biologicznego, który reguluje proces czuwania i snu. Powstające w siatkówce impulsy stymulują szyszynkę, która wydziela, odpowiedzialną za senność, melatoninę. W ciągu dnia, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, szyszynka wydziela serotoninę, która wpływa m.in. na nastrój. Rozstrojony zegar biologiczny może być związany ze zwiększonym wydzielaniem melatoniny, która w nadmiernych ilościach wywołuje objawy depresyjne. Proces ten dotyczy przede wszystkim osób cierpiących na chorobę afektywną sezonową (SAD) i osób starszych.

Skuteczne w tego typu objawach okazuje się leczenie wykorzystujące światło - jego wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka został potwierdzony przez liczne badania już wiele lat temu. Do dziś, jako jedną z form leczenia depresji sezonowej stosuje się fototerapię. Ponadto, badania potwierdzają, że wyższe natężenie oświetlenia może wpłynąć zarówno na subiektywne poczucie zwiększonej czujności i witalności, jak i na obiektywne wyniki pomiaru wydajności.

Dlatego system dynamicznego oświetlenia coraz częściej instaluje się w rożnych placówkach na terenie całej Europy. Dynamiczne światło cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. w Holandii, gdzie wykorzystuje się jego właściwości w domach opieki osób starszych i szpitalach, a także w miejscach niezwiązanych ze służbą zdrowia, np. w biurach. W Polsce, system ten pojawia się również w szkołach, gdzie według założeń ma wpływać na koncentrację uczniów podczas lekcji. Czym jednak jest dynamiczny system oświetlenia?

Redukcja ograniczeń poznawczych
Producenci dynamicznego oświetlenia sugerują, że system umożliwia przeniesienie cyklu światła dziennego do pomieszczeń. Dynamiczne oświetlenie wykorzystuje światło dwóch lamp – jednej, emitującej światło w odcieniu cieplej bieli (temperatura barwowa 2600⁰K) oraz drugiej - dostarczającej bieli w odcieniu chłodnym (5600⁰K). Umożliwia to nie tylko płynną zmianę jasności, ale także wybór ciepła barwy oświetlenia.  System można regulować według własnych potrzeb, lub skorzystać z zaprogramowanych rytmów. Chłodny odcień bieli (światło niebieskie), który stymuluje do wydajnej pracy i koncentracji, warto stosować w godzinach przeznaczonych na różne formy aktywności, takie jak zajęcia lub terapia. Porankom i przeznaczonym na relaks wieczorom, powinno towarzyszyć delikatniejsze, ciepłe oświetlenie (światło żółte).

Wpływ światła na zdrowie i samopoczucie został potwierdzony w badaniach, które dotyczyły m.in. wpływu ogólnego działania światła na samopoczucie i wpływu fototerapii na chorych cierpiących na SAD.

W badaniach potwierdzono niewielki pozytywny wpływ działania wysokiego natężenia światła na osoby z demencją - wpływ na poprawę niektórych ograniczeń poznawczych (redukcja o 5%), na objawy depresji (19%), ograniczenia funkcjonalne (53%) oraz na czas trwania snu (2%). Terapia światłem skutecznie łagodzi apatię, zmęczenie i napięcie.

Nie oznacza to, że światło jest lekarstwem na każdą dolegliwość i ma pozytywny wpływ na poprawę wszystkich objawów chorobowych (istnieją np. badania, które nie wykazały, by jasne światło miało jakikolwiek wpływ na zmniejszenie agitacji u osób starszych). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.