Dyrektor Instytutu Reumatologii: nie zlikwidujemy ani jednego łóżka
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   25 marca 2015 09:01

Poszerzenie działalności instytutu o geriatrię w żaden sposób nie zakłóci pracy ani oddziałów, ani poliklinik. Chcę z całą mocą podkreślić, że nie planujemy likwidacji ani jednego łóżka - przekonywał podczas spotkania z przedstawicielami organizacji zrzeszających pacjentów Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Spotkanie odbywające się z inicjatywy kierownictwa placówki było reakcją na głosy pacjentów instytutu zaniepokojonych planem przekształcenia placówki w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Chorzy obawiają się, że w praktyce oznacza to jej likwidację (lub w najlepszym wypadku pogorszenie sytuacji pacjentów reumatologicznych).

Dyrektor Bednarski przekonywał, że jest dokładnie odwrotnie - dla Instytutu poszerzenie działalności to szansa na rozwój.

- Po raz pierwszy od lat dostaliśmy z budżetu państwa dodatkowe środki na remont. Nie mówimy tutaj o kilkuset tysiącach złotych, ale o ok. 22 milionach. Pieniądze te przeznaczymy m.in. na remont budynku po dawnej pralni szpitalnej. Zostaną do niej przeniesione polikliniki oraz Ośrodek Terapii Biologicznej.  Dzięki temu warunki dla pacjentów i lekarzy ulegną zdecydowanej poprawie. Po remoncie poradnie reumatologiczne będą miały bardzo nowoczesne zaplecze socjalne – na poziomie XXII wieku - zapewniał.  

Oprócz prac adaptacyjnych w dawnej pralni z fundusze obiecane przez rząd mają starczyć również na przygotowanie pomieszczeń na potrzeby części geriatrycznej nowo utworzonej placówki.

W planach są także remonty oddziałów reumatologicznych. Władze szpitala nie chciały jednak mówić o dokładnym zakresie planowych prac. - W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania się do ogłoszenia przetargu na ich wykonanie - poinformował Marek Drobik, zastępca dyrektora do spraw administracyjno-technicznych.  

Szansa na rozwój
W spotkaniu z dyrekcją Instytutu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej. Podkreślali oni, że już w tej chwili dostęp pacjentów do reumatologów pracujących w instytucie jest bardzo utrudniony. Chodzi tutaj i o długość kolejek, jak i o fakt, że w instytucie brakuje lekarzy.

- W 2013 r. w instytucie pracowało 115 lekarzy. Stan na marzec tego roku to 116 - odpowiadał dyrektor Bednarski. Tłumaczył, że szpital m.in. w ubiegłym roku udzielał świadczeń ponad kontrakt (w poliklinikach średnio na poziomie 149 proc., na oddziałach szpitalnych - 115 proc.).  W tym roku Instytut ma większy kontrakt.

Prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora do spraw klinicznych: - Mieliśmy okres perturbacji, ale w tej chwili kadra jest odbudowywana - stwierdziła. Podkreśliła, że Rada Naukowa instytutu, w skład której wchodzą lekarze pracujący w placówce wyraziła zgodę na jej przekształcenie.

- Podniesienie instytutu do rangi „narodowego” pozwoli nam szukanie nowych możliwości rozwoju, da nam dodatkowe narzędzia - tłumaczyła.

W ocenie dyrektora Bednarskiego to właśnie istniejące nowoczesne zaplecze diagnostyczne oraz dobrze przygotowani lekarze specjaliści są gwarantem, że poszerzenie instytutu o geriatrię nie odbędzie odbywało kosztem pacjentów reumatologicznych.

Przedstawiciele organizacji REF - Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków pytali Bednarskiego, dlaczego zarząd placówki przystał na realizację pomysłu, który ma podłoże głównie polityczne (obietnice stworzenia Narodowego Centrum Geriatrii złożyła podczas swojego expose premier Ewa Kopacz – przyp. red.)

Dyrektor tłumaczył, że w jego ocenie realizacja tego pomysłu poprzez przekształcenie Instytutu Reumatologii ma rację bytu.  - Pomysł włączenia Narodowego Centrum Geriatrii w struktury Instytutu Reumatologii przyjmuję z zadowoleniem - powiedział. - Nowy instytut będzie udzielał świadczeń na europejskim poziomie.

Decyzja wkrótce
Decyzję o przekształceniu Instytutu Reumatologii w nową jednostkę musi podjąć Rada Ministrów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że wejdzie ono w życie 15 kwietnia. Zgodnie z informacją podaną przez Rządowe Centrum Legislacji, rząd zajmie się tym dokumentem podczas posiedzenia 31 marca br. 

- Rozporządzenie to jest dla nas podstawą do podjęcia jakichkolwiek kroków związanych z przekształceniem placówki - informuje Joanna Komolka, rzeczniczka prasowa instytutu. - Już w tej chwili jednak prowadzimy wstępne rozmowy z geriatrami, którzy byliby zainteresowani pracą w nowym instytucie. Mówimy tu o 8 osobach.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR