Dziarski do późnej starości? Zadbaj o zdrowe jelita

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 października 2017 09:47


Dziarski do późnej starości? Zadbaj o zdrowe jelita Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby cieszące się doskonałym zdrowiem do późnej starości mają w jelitach takie same bakterie, jak zdrowi trzydziestolatkowie - informuje pismo "mSphere”.

Jedne z najszerzej zakrojonych badań nad ludzkim mikrobiomem przeprowadzili wspólnie naukowcy z University of Western Ontario (Kanada), Lawson Health Research Institute (Wielka Brytania) oraz Tianyi Health Science Institute w Zhenjiang (Chiny). Wyniki uzyskane dzięki analizie zawartości jelit ponad 1000 Chińczyków - w wieku od 3 do 100 lat - wskazują na związek pomiędzy dobrym stanem zdrowia i zdrowym starzeniem a zdrowym jelitem.

Badane osoby wyróżniały się doskonałym zdrowiem, problemów zdrowotnych nie stwierdzano także w ich rodzinach. W przypadku wyjątkowo zdrowych osób w zawansowanym wieku - na przykład po 90. roku życia - ich mikrobiom jelitowy był podobny jak u trzydziestolatków.

Nie wiadomo, czy badane osoby były zdrowe dzięki bakteriom, czy raczej bakterie dobrze się czuły w zdrowym ciele. Natomiast wszystkie mikrobiomy zdrowych osób cechowało duże zróżnicowanie. Co za tym idzie, różnorodność mikrobiomu może być cennym wskaźnikiem stanu zdrowia - tak jak niski poziom cholesterolu wskazuje na dobry stan układu krążenia.

Jak wyjaśnił prof. Gregor Reid z Lawson Health Research Institute, długofalowym celem badań jest wprowadzenie nowej diagnostyki mikrobiomów, a następnie opracowanie metod ewentualnej poprawy stanu zdrowia populacji za pomocą odpowiedniej żywności i probiotyków.

Podczas badania stwierdzono także nienotowaną w badaniach innych populacji anomalię - mikrobiom osób pomiędzy 19. a 24 rokiem życia wyraźnie różnił się od innych grup wiekowych. Prawdopodobnie jest to zjawisko typowe tylko dla Chin i kolejne badania wyjaśnią jego przyczyny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR