Dzięki badaniom PSA ryzyko zgonu na raka prostaty mniejsze o 30 proc.

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 stycznia 2019 10:29


Dzięki badaniom PSA ryzyko zgonu na raka prostaty mniejsze o 30 proc. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania przesiewowe PSA zmniejszają liczbę zgonów z powodu raka prostaty o około 30 proc. - informuje Uniwersytet w Göteborgu na swojej stronie internetowej.

- To ważne badania, ponieważ pokazują długofalowe skutki zorganizowanego programu badań przesiewowych w Szwecji - mówi dr Maria Frånlund z Sahlgrenska Academy na Uniwersytecie w Göteborgu.

Głównym celem badań było lepsze zrozumienie implikacji badań przesiewowych oraz ewentualne zaprojektowanie przyszłego ich programu. Autorzy oparli się na danych dotyczących 20 tys. mężczyzn w wieku 50-64 lat, monitorowanych przez ponad 20 lat. Dziesięć tysięcy losowo wybrano do grupy przesiewowej i oferowano przesiewowe badanie PSA co dwa lata. W razie stwierdzenia podwyższonego poziomu PSA pobierano próbki komórek. Pozostałych 10 tys. zostało przydzielonych do grupy kontrolnej i nie kontrolowano im PSA.

Po 22 latach obserwacji około 300 mężczyzn zmarło na raka prostaty. Ryzyko było około 30 procent niższe dla tych panów, którzy przechodzili badania przesiewowe. Mężczyźni z najwyższym ryzykiem zgonu z powodu raka prostaty to ci, których badania rozpoczęły się po 60 roku życia, którzy zostali zdiagnozowani po opuszczeniu badania (w wieku około 70 lat i powyżej); oraz ci, których zaproszono do badania, ale nie brali w nim udziału.

Badanie obejmowało ponadto wyniki dla mężczyzn, którzy uczestniczyli w programie badań przesiewowych i opuścili badanie bez wykrycia raka prostaty. Wśród tych, którzy byli monitorowani przez dziewięć lat po zakończeniu badań, znaleziono około 200 przypadków raka. Co dziesiąty (21 osób) z nich zmarł później z powodu raka prostaty.

Szwedzkie badanie jest wyjątkowe pod wieloma względami i obecnie ma najdłuższy okres obserwacji ze wszystkich badań przesiewowych w kierunku raka prostaty na całym świecie (trwa od roku 1995). Początkowo zmierzony poziom PSA u mężczyzn okazał się bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym przewidzieć przyszłe ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Praca Frånlund dotycząca badań przesiewowych w kierunku raka gruczołu krokowego ukazała się po opublikowaniu najnowszej (2018) rekomendacji Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej, zgodnie z którą system opieki zdrowotnej nie powinien oferować wyłącznie badań przesiewowych z wykorzystaniem testów PSA. Rada uważa, że problemy związane z badaniem PSA - fałszywie dodatnie wyniki prowadzące do niepotrzebnego leczenia - przewyższają korzyści.

Stwierdzono, że stężenia PSA przy pierwszym badaniu przesiewowym ma istotny wpływ na przyszłe wyniki leczenia raka. W związku z tym można je wykorzystać do oszacowania ryzyka. Wyniki pokazały również, że u mężczyzn z dysfunkcją oddawania moczu - trudnościami z opróżnianiem pęcherza - ryzyko raka prostaty było niższe niż u osób bezobjawowych w badaniu.

Zdaniem Frånlund, aby jeszcze bardziej zmniejszyć śmiertelność z powodu raka gruczołu krokowego, należy zoptymalizować wiek, w którym mężczyźni dołączają do ewentualnego przyszłego programu badań przesiewowych oraz opuszczają go. Potrzebna jest również strategia, która zmniejszyłaby częstość rezygnacji z programu. Mężczyznom w dobrym stanie zdrowia i PSA powyżej określonego poziomu (1,5 ng/ml) należy zaoferować dalsze badania kontrolne również po ukończeniu 70. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR