Dzięki USG wcześniej wykryjemy alzheimera?

ZDROWIE

Autor: dw.com/Rynek Seniora   21 września 2016 14:04


Dzięki USG wcześniej wykryjemy alzheimera? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Im wcześniej Alzheimer zostanie wykryty, tym większa szansa na pozytywny przebieg choroby. Jest nadzieja na wcześniejsze wykrycie choroby dzięki USG.

Choroba może prowadzić też do tego, że pacjenci zapominają o tym, żeby się umyć, nie pamiętają tego, co działo się poprzedniego dnia.

Daniela Berg, dyrektor Oddziału Neurologii Kliniki Uniwersyteckiej w Kilonii i jej zespół próbowali za pomocą USG uchwycić zmiany, typowe dla choroby Alzheimera. Dzięki badaniu USG można przedstawić wszystkie płaszczyzny mózgu.

- Wykonujemy pomiar płata skroniowego i struktury płynu mózgowo-rdzeniowego. To oznacza, że sprawdzamy ile tego płynu jest i ile jest tkanki mózgowej - tłumaczy prof. Berg.

Jeżeli płynu mózgowo-rdzeniowej przybywa, natomiast tkanki jest coraz mniej, wskazuje to na chorobę Alzheimera. Rezzak Yilmaz, lekarz pracujący w zespole prof. Berg, zbadał 32 pacjentów cierpiących na alzheimera i 84 zdrowe osoby. U tych dwóch grup było widać duże różnice.

W zdiagnozowaniu alzheimera lekarzom pomagają rezonans magnetyczny, a także testy neuropsychologiczne, ale ich wyniki nie są wystarczające, by postawić właściwą diagnozę. U chorych na Alzheimera zmiany widoczne są też w specjalnych markerach.

Aby lekarz zlecił badanie rezonansem magnetycznym, musi wystąpić kilka symptomów. Badanie nie należy do najtańszych. Sytuacja jest inna w przypadku badania USG. Metoda, którą proponują naukowcy, jest kolejną częścią mozaiki w diagnostyce choroby Alzheimera.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR