E-recepta przyjazna także dla seniorów?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 marca 2018 09:47


E-recepta przyjazna także dla seniorów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na wprowadzeniu elektronicznych recept, które od 2020 r. mają być wystawiane w każdym gabinecie lekarskim, skorzystają również osoby starsze; seniorzy będą mogli otrzymać wydruk z informacjami, a monitorowanie ich terapii będzie łatwiejsze - wskazał w środę (28 lutego) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów podczas drugiego czytania rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych, który przewiduje m.in. możliwość wystawienia e-recepty po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

- Elektroniczne recepty mają, w naszym założeniu, ułatwić dostępność dla osób starszych. Będą zawierały rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu - wskazał Cieszyński.

Jak zaznaczył, wydruku pacjent nie będzie zostawiał w aptece, tak jak recepty obecnie, lecz będzie zabierał go ze sobą do domu.

Wiceminister wyjaśniał, że pacjenci będą mogli upoważnić swoich bliskich do dostępu do informacji o wypisanych im receptach. Dzięki temu w przypadku seniorów, ich dzieci lub wnukowie będą mogli sprawdzać, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby - zrealizować taką receptę.

Cieszyński zadeklarował, że MZ jest otwarte na rozszerzenie pilotażu, gdy uzyska pewność, że rozwiązania się sprawdzają. Pilotaż e-recepty od połowy lutego prowadzony jest w Siedlcach i Siemiatyczach. Obecnie przeprowadzany jest test oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

- Jesteśmy otwarci na to, by pilotaż poszerzać w momencie, kiedy będziemy pewni, że funkcjonalności, które są kluczowe, działają poprawnie. Pilotaż jest poszerzoną formą konsultacji rozwiązania - stwierdził.

Jak dodał, trudno obecnie mówić o konkretnych terminach, bo zależą od wyników pilotażu. Poinformował, że pierwsze wnioski z pilotażu e-recepty będą znane w połowie wakacji lub we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR