
Na wprowadzeniu elektronicznych recept, które od 2020 r. mają być wystawiane w każdym gabinecie lekarskim, skorzystają również osoby starsze; seniorzy będą mogli otrzymać wydruk z informacjami, a monitorowanie ich terapii będzie łatwiejsze - wskazał w środę (28 lutego) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów podczas drugiego czytania rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych, który przewiduje m.in. możliwość wystawienia e-recepty po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
- Elektroniczne recepty mają, w naszym założeniu, ułatwić dostępność dla osób starszych. Będą zawierały rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu - wskazał Cieszyński.
Jak zaznaczył, wydruku pacjent nie będzie zostawiał w aptece, tak jak recepty obecnie, lecz będzie zabierał go ze sobą do domu.
Wiceminister wyjaśniał, że pacjenci będą mogli upoważnić swoich bliskich do dostępu do informacji o wypisanych im receptach. Dzięki temu w przypadku seniorów, ich dzieci lub wnukowie będą mogli sprawdzać, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby - zrealizować taką receptę.
Cieszyński zadeklarował, że MZ jest otwarte na rozszerzenie pilotażu, gdy uzyska pewność, że rozwiązania się sprawdzają. Pilotaż e-recepty od połowy lutego prowadzony jest w Siedlcach i Siemiatyczach. Obecnie przeprowadzany jest test oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.
- Jesteśmy otwarci na to, by pilotaż poszerzać w momencie, kiedy będziemy pewni, że funkcjonalności, które są kluczowe, działają poprawnie. Pilotaż jest poszerzoną formą konsultacji rozwiązania - stwierdził.
Jak dodał, trudno obecnie mówić o konkretnych terminach, bo zależą od wyników pilotażu. Poinformował, że pierwsze wnioski z pilotażu e-recepty będą znane w połowie wakacji lub we wrześniu.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych