EEC 2015: dodatkowe certyfikaty geriatryczne receptą na braki kadrowe
Autor: DK/Rynek Seniora   04 maja 2015 14:14

Kształcenie geriatrów trwa długo, a osobami w wieku podeszłym opiekują się głównie interniści, chirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy itd. Koniecznie trzeba się zastanowić, czy nie warto certyfikować umiejętności z zakresu geriatrii, aby opieka na oddziałach pozageriatrycznych była na odpowiednio wysokim poziomie - postulował na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że specjalistów geriatrii jest w Polsce niezwykle mało. W Polsce mamy zarejestrowanych 329 geriatrów, z czego oczywiście nie wszyscy praktykują. W samym woj. mazowieckim tych specjalistów jest 29 - przypominał dyrektor Bednarski.

W tej chwili przyszły Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji  podpisał umowy z pięcioma specjalistami z geriatrii.

Mogę zapewnić - podkreślał dyrektor - że są to wybitnej klasy specjaliści w tej dziedzinie, którzy spełnią oczekiwania naszych przyszłych pacjentów. Chciałbym oczywiście, żeby w Instytucie pracowało o wiele więcej specjalistów, szczególnie że mamy zadania nie tylko lecznicze, ale też dydaktyczne - kształcenie przyszłych kadr medycznych. Stąd też rozmowy cały czas się toczą i mam nadzieję, że docelowo będziemy mieć przynajmniej 10 geriatrów.

W tej chwili tych pięciu geriatrów wystarczy, żeby uruchomić klinikę geriatrii. Często jest tak, że działają oddziały geriatryczne, w których praktykuje 1-2 geriatrów uzupełnionych przez specjalistów chorób wewnętrznych.

NIGRiR powinien pomagać też w standaryzacji i wycenie procedur dotyczących leczenia osób w wieku podeszłym. Wszyscy wiemy, ze te procedury są niezbyt dobrze wycenione. Ale najważniejsze jest kształcenie lekarzy, których jest w Polsce zdecydowanie za mało - oceniał Piotr Bednarski,

Przy tym chodzi tu nie tylko o geriatrów.

Koniecznie trzeba będzie się zastanowić, czy - ze względu na to, że specjalizacja geriatryczna trwa długo - nie warto pomyśleć nad opracowaniem planu szkolenia i wydawaniem certyfikatów umiejętności.

Osobami w wieku podeszłym opiekują się przecież głównie interniści, chirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy itd. Może zamiast jednoczasowo zwiększać liczbę geriatrów w Polsce, również certyfikować umiejętności z zakresu geriatrii, co sprawi później, że opieka na oddziałach pozageriatrycznych będzie na odpowiednio wysokim poziomie.

Chodzi więc o szkolenie nie tylko specjalistów lekarzy, również personelu średniego, pielęgniarek, ale także koordynatorów opieki nad osobami starszymi w terenie. W tej chwili mamy oczywiście opiekę społeczną, która w pewnym sensie tym się zajmuje, natomiast bezwzględnie potrzebujemy koordynatorów opieki nad osobami starszymi w każdej miejscowości, żebyśmy mogli bezpiecznie i kompleksowo dbać o osoby w wieku starszym - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.