Egzamin specjalizacyjny z geriatrii poszedł źle, ale ma być lepiej...
Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Seniora   10 kwietnia 2015 08:00

W sesji wiosennej 2015 do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii przystąpiło 18 osób. Zdało jedynie 8 osób. Lekarze uważają, że pytania były zbyt rozległe i zawiłe, a poziom przygotowania do specjalizacji jest niewystarczający. Brakuje m.in. aktualnych podręczników.

Lekarze, którzy podeszli do egzaminu uważają za niepokojący fakt, iż nie zdało go ponad 50 proc. osób. Dla porównania w sesji wiosennej 2014 - 2 na 18, jesiennej 2014 - 2 na 13. Wskazują też, że najwyższą oceną była dostateczna+. Uzyskały ją jedynie dwie osoby. Większość z ocenionych na dst, osiągnęła ją jedynie 2-3 punktami powyżej niedostatecznego wyniku.

Bo pytania były zbyt rozległe?
Według nich pytania wymagały dużo czas na przeczytanie ze zrozumieniem. Były zawiłe i zawierały skomplikowaną tematykę, np. odmienność przebiegu AIDS u pacjentów geriatrycznych.

Doc. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, zapewnia, że z technicznego punktu widzenia ostatni egzamin nie różnił się od wcześniejszych w istotny sposób.

- Pytania miały podobną budowę, z jak zwykle dość rozbudowaną treścią. Od dłuższego czasu funkcjonuje jednak mechanizm kompensujący w pewien sposób wpływ rozmiarów pytań na trudność egzaminu - wyjaśnia Rynkowi Seniora dyrektor Klencki.

Tłumaczy, że podstawowy czas trwania egzaminu - 2 godziny (czyli 1 minuta na pytanie) jest przedłużany w oparciu o rozmiar tekstu z pytaniami do maksymalnie 3 godzin.

- Tak też było w przypadku ostatniego testu geriatrii - egzamin trwał 3 godziny. Z analizy statystycznej wynika, że był to najtrudniejszy egzamin z geriatrii z dotychczas przeprowadzanych, choć nie różnił się zbytnio od egzaminów w sesjach jesiennych 2011 i 2012 - podaje szef CEM.

Podkreśla też, że liczby osób przystępujących do testu z geriatrii są zbyt małe, by wyciągać zbyt daleko idące wnioski na podstawie statystycznych wskaźników.

- Gorsze wyniki egzaminu mogą być przecież nie tyle skutkiem zadawania ''trudniejszych'' pytań, ale skutkiem przystąpienia do egzaminu słabiej przygotowanych zdających - mówi doc. Mariusz Klencki.

Nauka nie tylko z podręcznika
Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, konsultant krajowym w dziedzinie geriatrii, wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami test jest tworzony przez specjalistów reprezentujących ośrodki szkolące w całym kraju, w znakomitej większości czyniących to od dłuższego czasu.

- Układają oni pytania w oparciu o swoją wiedzę ekspercką, odnosząc poszczególne pytania do dostępnej literatury: tak podręczników, jak i dostępnych czasopism. Trudno więc sobie wyobrazić, że w sposób nagły i niespodziewany ułożone zostały pytania o zupełnie innym stopniu trudności - informuje Rynek Zdrowia prof. Wieczorkowska-Tobis.

Odnosi się również do zarzutu, że pytania były zbyt rozległe. Wskazuje, że autorzy istotnie podjęli zagadnienie konieczności zwiększenia aspektu praktycznego, czyli zwiększenia liczby pytań opartych o tzw. analizę przypadków.

- Pytania takie wymagają przedstawienia sytuacji pacjenta w sposób jednoznaczny, a więc nie mogą mieć konstrukcji 2-3 wierszowej. Mniej zatem było tym razem pytań teoretycznych i odtwórczych, odnoszących się bezpośrednio do wiedzy podręcznikowej. Być może to właśnie zaskoczyło zdających oraz spowodowało, że egzamin postrzegany jest jako inny w stosunku do wcześniejszych - przypuszcza konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Lekarze, którzy przystąpili do egzaminu specjalizacyjnego z geriatrii wskazują również, że poziom przygotowania do specjalizacji jest niewystarczający. Według nich brakuje m.in. aktualnych podręczników - przyszłych geriatrów obowiązuje podręcznik wydany 9 lat temu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.