Eksperci: 80 proc. zgonów z powodu grypy dotyczy osób po 60-tce

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 09:41


Eksperci: 80 proc. zgonów z powodu grypy dotyczy osób po 60-tce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niska wyszczepialność przeciwko grypie w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało o 10 proc. więcej Polaków niż w sezonie poprzednim.  W tej grupie seniorzy i osoby przewlekle chore zdecydowanie częściej trafiły do szpitali w związku z ciężkim przebiegiem choroby.

Na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 070 082 osób, co oznacza 10 proc. więcej Polaków niż w sezonie poprzednim. Hospitalizacji wymagało aż 45 proc. więcej osób (13 077). O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy również 11-krotnie więcej przypadków zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

Do 31 marca 2016 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny odnotował 111 przypadków śmiertelnych, głownie powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1, który był dominujący w tym sezonie.

Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90 proc.), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży. 

Grypa prowadzi do...
Osoby starsze są szczególnie narażone na powikłania pogrypowe.  Grypa to jedna z poważniejszych chorób zakaźnych dotykających seniorów. Osoby powyżej 65. roku życia narażone są na liczne powikłania. Najczęściej to ciężkie zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego i zatok obocznych nosa oraz zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia. Mogą one prowadzić do duszności, zawału serca, a nawet śmierci.

Osoby starsze, które często obarczone są innymi czynnikami ryzyka, takimi jak choroby przewlekłe, narażone są na powikłania pogrypowe nawet 202 razy bardziej niż osoby z innych grup wiekowych.

Eksperci zwracają uwagę, że 80 proc. zgonów z powodu grypy dotyczy głównie osób powyżej 60. roku życia. Osoby starsze często cierpią także na inne schorzenia, a grypa może zaostrzyć ich przebieg. 

- Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością, dlatego przed każdym sezonem epidemicznym skład szczepionki przeciw grypie jest aktualizowany o cząsteczki nowych szczepów wirusa. Właśnie dlatego tak bardzo chcemy uświadamiać, jak ważne jest coroczne szczepienie - mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

- Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega powikłaniom. Od zawsze podkreślam również, że szczepionka, która nie jest podana, jest w 100 procentach nieskuteczna - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR