Eksperci: 84 proc. pacjentów po urazach nie dostało w karetce leków na ból

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 lutego 2018 11:18


Eksperci: 84 proc. pacjentów po urazach nie dostało w karetce leków na ból Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Medyczne zespoły ratunkowe nie podejmują leczenia bólu u 84 proc. pacjentów po urazach - alarmowali eksperci w poniedziałek (27 lutego) na spotkaniu prasowym w Warszawie. Ocenili, że opieka przeciwbólowa nad pacjentami przewożonymi przez karetki wymaga natychmiastowej poprawy.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślił, że wiosną tego roku wejdzie w życie rozporządzenie do znowelizowanej w 2017 r. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które będzie nakazywać profesjonalistom medycznym wykonanie konkretnych czynności w zakresie oceny natężenia bólu i leczenia go. Jak przypomniał wiceminister, zgodnie ze znowelizowaną ustawą każdy pacjent ma prawo do skutecznego leczenia bólu bez względu na jego źródło, na wiek pacjenta i miejsce pobytu.

- Według mnie żadne rozporządzenie nie powinno być już potrzebne, ponieważ każdy z nas - lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny - powinien mieć w sobie na tyle empatii, aby jeżeli ktoś cierpi, pomóc mu w cierpieniu. Ale skoro mamy takie podejście w środowisku, jakie mamy, zdecydowaliśmy się najpierw zmienić ustawę, a teraz wprowadzić rozporządzenie - tłumaczył Tombarkiewicz.

Zaznaczył, że teraz każdy pacjent będzie mógł powołać się na to, że lekarz czy ratownik, który nie podejmuje działań mających na celu skuteczne uśmierzenie bólu, łamie rozporządzenie ministra zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że rozporządzenie będzie dotyczyć również leczenia bólu przez zespoły ratownictwa medycznego. Będzie ono jasno wskazywać, że w ramach czynności przedszpitalnych ratownik medyczny musi wykonać minimum dwie czynności: ocenić natężenie bólu w 11 stopniowej skali od 0 do 10 oraz podać pierwszą dawkę jednego z sześciu leków przeciwbólowych, które mają do dyspozycji zespołu ratownictwa medycznego.

W najbliższych dniach projekt rozporządzenia będzie oddany do konsultacji zewnętrznych i powinien wejść w życie wiosną 2018 r.

Podczas poniedziałkowego spotkania eksperci alarmowali, że obecnie leczenie bólu u pacjentów przewożonych przez karetki pogotowia jest bardzo złe. Prof. Andrzej Basiński, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przytoczył wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w województwie pomorskim, które wykazało, że aż 84 proc. pacjentów po urazach przewożonych do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego nie otrzymało leków na uśmierzenie bólu. Z kolei u pozostałych 16 proc. nie zawsze stosowano leczenie skuteczne. Nawet pacjenci z urazami licznych okolic ciała otrzymywali pomoc w łagodzeniu bólu jedynie w 26 proc. przypadków. Ponadto, tylko u 20 proc. dzieci po urazie przewożonych ambulansem zastosowano leczenie przeciwbólowe.

- Wykazaliśmy, że leczenie przeciwbólowe w ratownictwie medycznym jest dramatycznie złe. Jest tak dramatycznie złe, że można nawet powiedzieć, iż w ogóle go nie ma. A jeżeli spojrzymy na leczenie bólu u dzieci, to jest po prostu przerażające - powiedział prof. Basiński.

Jego zdaniem należy całkowicie zmienić system kształcenia ratowników medycznych w zakresie leczenia bólu.

- Z naszej innej pracy wynika, że stopień wyedukowania ratowników w tym zakresie jest w bardzo wielu ośrodkach rozpaczliwie zły - zaznaczył.

Według niego konieczne jest wyszkolenie ratowników medycznych tak, by działali nie tylko w celu uratowania zdrowia i życia pacjenta, ale pamiętali, że ból jest również chorobą, która trzeba leczyć, że nie można wobec bólu przejść obojętnie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR