Eksperci: choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet niż u mężczyzn

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2016 09:38


Eksperci: choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet niż u mężczyzn Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główną przyczyną zgonów nadal są choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie u kobiet, a ich rozwój w znacznym stopniu zależy od stylu życia - zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Skonieczny w przededniu Światowego Dnia Serca (25 września).

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego większość chorób układu sercowo-naczyniowego związana jest z niewłaściwym stylem życia. Wśród głównych czynników ryzyka wymienia się palenie tytoniu, złą dietę, brak aktywności fizycznej, nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom cholesterolu.

- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia - dodaje dr n. med. Grzegorz Skonieczny z Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, z okazji Światowego Dnia Serca rozpoczyna kolejną edycję bezpłatnych badań profilaktycznych. Ogólnopolska akcja badań kardiologicznych rozpocznie się 3 października na Śląsku, następne będą w centrum Polski, a ostatnie - w Szczecinie.

Bogusława Golus-Jankowska z fundacji poinformowała, że specjalnie przygotowany na tę okazję kardiobus odwiedzi ponad 100 miejsc w całej Polsce, aby sprawdzić stan zdrowa serc Polaków. W trakcie badania będzie można wykonać EKG i pomiar ciśnienia, a także sprawdzić wskaźnik BMI. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.fundacjaneuca.pl.

To kolejna edycja tej akcji. - Podczas pierwszych badań kardiologicznych udało nam się przebadać łącznie 7000 osób. To bardzo dobry wynik, który mamy zamiar w tym roku powtórzyć - twierdzi Golus-Jankowska.

Dr Grzegorz Skonieczny podkreśla, że na choroby sercowo-naczyniowe nadal przypada prawie połowa zgonów w Polsce (dwukrotnie więcej niż na choroby nowotworowe).

Według raportu "Niewydolność serca w Polsce" z 2016 r., wbrew powszechnej opinii, choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn. Mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej z ich powodu umierają. W 2013 r. u kobiet choroby układu krążenia przyczyniły się do 51 proc. wszystkich zgonów, a wśród mężczyzn - 41 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR