Eksperci: chorzy mają dostęp do 50-60 proc. nowych leków onkologicznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 kwietnia 2017 15:19


Eksperci: chorzy mają dostęp do 50-60 proc. nowych leków onkologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chorzy w naszym kraju mają dostęp do 50-60 proc. nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej - powiedział w środę (12 kwietnia) w Warszawie podczas debaty na temat opornych na leczenie chłoniaków prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder.

Specjalista podkreślił, że w ostatnich dwóch latach zwiększyła się w naszym kraju dostępność do nowoczesnych terapii dzięki większej refundacji z budżetu. Bez refundacji leczenie nowymi lekami nie jest możliwe, ponieważ są one bardzo kosztowne i zdecydowanej większości pacjentów nie stać na opłacanie ich z własnej kieszeni.

Zdaniem dr-a Medera, który zajmuje się leczeniem chłoniaków, nowe leki onkologiczne potrzebne są zarówno w pierwszych, jak i kolejnych liniach leczenia, kiedy choroba ma agresywny przebieg i mimo zastosowanej terapii nawraca.

- Uzyskujemy coraz dłuższe przeżycia chorych i coraz więcej z nich kwalifikuje się do kolejnych etapów leczenia i tzw. terapii pomostowych, po której można zastosować przeszczep komórek krwiotwórczych - podkreślił.

Eksperci podczas debaty "Aktywne chłoniaki nawracające - terapia jedynej szansy" powiedzieli, że przykładem takiej sytuacji jest chłoniak nieziarniczy z komórek B (DLBCL), na który przypada aż 80 proc. różnych odmian chłoniaków agresywnych i nawracających. Taką postać tej trudnej do leczenia choroby ma 30-35 proc. pacjentów z DLBCL. U pozostałych 65-70 proc. chorych udaje się chorobę opanować i uzyskuje się długotrwałe wyleczenia.

Konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak powiedział, że w przypadku opornych na terapię, nawrotowych chłoniaków - w kolejnej, trzeciej i czwartej linii leczenia trzeba użyć leków o innych mechanizmach działania.

- Dzięki nim można przełamać oporność choroby i przedłużyć choremu życie, tym bardziej, że nowe leki są często mniej toksyczne i bezpieczniejsze dla chorego - dodał.

Według prezesa Polskiej Unii Onkologii onkolodzy i hematolodzy nie wymagają zbyt wiele, jeśli chodzi o refundację nowych leków onkologicznych. W innych krajach, np. w Czechach i na Słowacji, więcej nowoczesnych leków jest refundowanych.

- Wiele zmieniło się w nowoczesnej onkologii, dzięki nowym terapiom chorzy nawet z zaawansowana chorobą żyją dłużej i mają zapewniony lepszy komfort życia. Nie leczymy jedynie tych, którzy nie ruszają się już z łóżka i wymagają jedynie odpowiedniego żywienia - podkreślił dr Meder.

Dodał, że część pacjentów onkologicznych jest nawet w stanie nadal pracować, co ma ogromne znacznie dla budżetu państwa, ponieważ na tzw. koszty pośrednie (zwolnienia lekarskie i renty - PAP) przypada ponad połowa wydatków związanych z opieką nad tymi chorymi.

Prof. Wojciech Jurczak z Katedry Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum podkreślił, że w hematologii dąży się do tego, żeby chory żył tak długo, jak to możliwe - i żeby umarł z chłoniakiem, a nie na chłoniaka.

Kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz zwróciła uwagę, że w najtrudniejszej sytuacji są chorzy w starszym wieku, którzy mają poczucie wykluczenia, ponieważ wydaje się im, że są za starzy na to, żeby warto było u nich stosować najnowsze metody leczenia.

Z danych przedstawionych podczas debaty wynika, że co druga osoba cierpiąca na chłoniaka jest po 65. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR