Eksperci: chrypka może być objawem raka krtani

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 kwietnia 2017 11:25


Eksperci: chrypka może być objawem raka krtani Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utrzymująca się przez co najmniej dwa tygodnie chrypka może być objawem raka krtani i gardła, szczególnie u mężczyzn - ostrzegają eksperci. Inne niepokojące objawy to częsty kaszel i nagła zmiana barwy głosu. Szczyt zapadalności na nowotwory złośliwe krtani przypada na 6 i 7 dekadę życia.

- Chrypką nie musimy się przejmować, jeśli jest spowodowana zapaleniem gardła. Kiedy jednak trwa dłużej, co najmniej dwa tygodnie, a tym bardziej dwa lub trzy tygodnie, to powinna nas zaniepokoić - przekonuje laryngolog oraz chirurg głowy i szyi dr Jan Bardadin z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Według specjalisty powinny o tym pamiętać osoby najbardziej zagrożone rakiem krtani, czyli palacze papierosów, oraz ludzie zarażeni wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (jeśli został on wykryty). Patogen ten zwiększa niebezpieczeństwo raka jamy ustnej, podobnie jak raka szyjki macicy u kobiet oraz raka odbytu. Oprócz nałogu palenia tytoniu jest on jednym z głównych czynników ryzyka tego nowotworu.

- Inne groźne czynniki ryzyka raka krtani i gardła to refluks żołądkowo-przełykowy, który występuje coraz częściej i staje się chorobą cywilizacyjną - podkreśla dr Grzegorz Sobczyk z Centrum Medycznego MML.

- Chrypka może być również spowodowana zaburzeniami w emisji i nadużywaniu głosu. Jeśli ktoś nieprawidłowo oddycha i nieprawidłowo mówi, to taki wysiłek głosowy może doprowadzić do powstania guzków głosowych - wyjaśnia dr Bardadin. Najczęściej zdarza się to u nauczycieli, wykładowców oraz śpiewaków.

Guzki tego typu nie mają charakteru nowotworowego. Na ogół wystarczy zastosować rehabilitację foniatryczną, polegająca na "ustawieniu" głosu i zmianie nawyków w sposobie oddychania, a także unikanie krzyku. Czasami konieczny jest zabieg mikrochirurgiczny krtani, szczególnie wtedy, gdy guzek stwardnienie. Polega on na usunięciu przerośniętych okolic strun głosowych.

Chrypkę może też wywołać uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego o nieznanej przyczynie, choć rzadko się to zdarza. Jej przyczyną mogą być także cysty lub polipy w krtani lub strun głosowych, które są uwypukleniem błony śluzowej pokrytej nabłonkiem.

- Przy wszelkich schorzeniach krtani bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i regularna profilaktyka, polegająca głównie na dokładnym obejrzeniu gardła dolnego - przekonuje dr Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.

Eksperci zwracają uwagę, że wiele schorzeń - w tym nowotwory układu oddechowego - przez długi czas rozwijają się niepostrzeżenie albo wywołują niespecyficzne objawy, więc łatwo je przeoczyć lub zlekceważyć.

- Tylko wczesna diagnostyka umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych na etapie, który daje szansę na pełne wyleczenie - podkreśla dr Sobczyk.

Nowe metody diagnostyczne powalają wykryć nawet drobne zmiany w obrębie krtani. Poza tradycyjną laryngoskopią pośrednią (badanie krtani za pomocą lusterka krtaniowego) stosowana jest videostroboskopia, w trakcie której krtań oświetla się światłem stroboskopowym, a uzyskany obraz rejestruje kamera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR