Eksperci: hipercholesterolemia najgorzej leczoną chorobą w Polsce

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2018 16:24


Eksperci: hipercholesterolemia najgorzej leczoną chorobą w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najgorzej leczoną chorobą w Polsce jest hipercholesterolemia, choć cierpi na nią aż 61 proc. Polaków - mówili w czwartek specjaliści podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano w ramach akcji "Tydzień dla serca w Sejmie" umożliwiającej wykonanie badań pozwalających ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu oraz hipercholesterolemii.

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak przedstawił dane, z których wynika, że główną przyczyną zgonów Polsce są nadal choroby układu krążenia, w tym szczególnie choroba niedokrwienna serca oraz niewydolność serca.

Jak mówił, w ostatnich 20 latach zmniejszyła się u nas śmiertelność z powodu zawałów serca, jednak nadal jest ona o 50 proc. większa niż w krajach Europy Zachodniej. Jego zdaniem, zachorowalność oraz liczbę zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można w naszym kraju zmniejszyć o dalsze 30-50 proc. - Największa rezerwa tkwi w nowoczesnej prewencji pierwotnej, dzięki której można uniknąć niektórych schorzeń kardiologicznych lub opóźnić ich pojawienie się - dodał prof. Kaźmierczak.

Sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski podkreślił, że w zapobieganiu chorobom serca najważniejsze są profilaktyka i leczenie nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii (zbyt dużego poziomu cholesterolu), a także zaprzestanie palenia tytoniu.

- Dzięki wprowadzonej w 2010 r. ustawie antynikotynowej niewątpliwie zmniejszyła się liczba zawałów w Polsce, jednak poważnym problemem w naszym kraju są wciąż nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia - powiedział specjalista.

Z badania NATPOL z 2011 r. wynika, że na nadciśnienie tętnicze krwi choruje 10,5 mln Polaków, jednak tylko połowa z nich zdaje sobie z tego sprawę. - Jeszcze gorzej jest w przypadku hipercholesterolemii, tylko u około 10 proc. osób w naszym kraju jest ona skutecznie leczona - podkreślił prof. Jankowski.

Te same badania wykazały, że zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego (co najmniej 190 mg/dl) ma 61 proc. naszego społeczeństwa, czyli 18 mln osób w wieku 18-79 lat. Większość z nich nie wie o tym (ponad 60 proc.), bo nie bada regularnie poziomu cholesterolu. 15 proc. osób leczy się z tego powodu, ale nieskutecznie; często dlatego, że nie zażywa przepisanych leków.

Prof. Jankowski uważa, że sytuację tę może zmienić wprowadzenie testu na poziomu cholesterolu we krwi do badań okresowych w ramach medycyny pracy. Chodzi o tzw. lipidogram, czyli badanie nie tylko całkowitego cholesterolu, ale również z podziałem na frakcje, czyli tzw. dobrego cholesterolu (HDL) i złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydyów.

- To proste i tanie badanie, które powinno się wykonywać szczególnie u ludzi młodych, żeby w porę wykryć hipercholesterolemię. Dzięki temu moglibyśmy skutecznie leczyć więcej osób w naszym kraju - podkreślił specjalista.

Zgodziła się z tym przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki pos. Lidia Gądek (PO). - Lipidogram powinien być jak najszybciej wprowadzony do medycyny pracy - podkreśliła.

Eksperci podkreślili, że najpoważniejszym problemem jest hipercholesterolemia rodzinna, która jest najczęściej występującą chorobą dziedziczną. Schorzenie to powoduje nawet kilkukrotne zwiększenie poziomu cholesterolu i przyśpieszenie procesu miażdżycowego, objawiające się we wczesnym okresie dorosłości, a w najcięższych przypadku już w dzieciństwie.

Dr hab. Marlena Broncel z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ocenia, że hipercholesterolemia rodzinna występuje w Polsce u około 200 tys. osób, ale zaledwie 1,5 proc. z nich wie o tej chorobie i może się leczyć.

- Wczesne rozpoczęcie skutecznego leczenia jest dla tych osób jedyną szansą na przedłużenie życia. Co drugi mężczyzna i 15 proc. kobiet z tą chorobą umiera przed 60. rokiem życia - podkreśliła dr hab. Broncel. Specjalistka dodała, że w Polsce jest tylko jeden ośrodek specjalizujący się w leczeniu tego schorzenia - Centrum Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR