Eksperci: jakość życia chorych z nowotworami jest tak samo ważna jak skuteczność leczenia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 marca 2017 13:39


Eksperci: jakość życia chorych z nowotworami jest tak samo ważna jak skuteczność leczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dla chorych cierpiących na nowotwory jakość życia jest równie ważna, jak skuteczność leczenia - powiedział w czwartek dr Thomas R. Osborne z King’s College Londyn podczas 16. Warsztatów Szpiczakowych w New Delhi.

Dr Osborne mówił o tym podczas międzynarodowego spotkania pielęgniarek, które towarzyszy tej konferencji (z udziałem lekarzy). Poświęcone jest ono głównie leczeniu szpiczaka, nowotworu krwi, ale uczestnicy mówili również o wszystkich pacjentach onkologicznych, szczególnie tych cierpiących na nowotwory hematologiczne.

Charise Gleason, dyplomowana pielęgniarka z Emory University w Atlancie powiedziała, że leczenie nowotworów często związane jest z licznymi działaniami ubocznymi, dlatego oprócz poprawy skuteczności terapii coraz większą uwagę zwraca się na to, jak wpływa ona na samopoczucie i jakość życia chorych.

Coraz częściej - jeśli tylko jest to możliwe, pacjenci leczeni są w domu, a nie w szpitalu. Przyjeżdżają do nich głównie pielęgniarki, które nadzorują podawanie leków zleconych przez lekarza prowadzącego. W niektórych krajach, np. we Włoszech, nawet przeszczepy autologiczne (podawanie komórek wyizolowanych z organizmu chorego - PAP) coraz częściej odbywa się w domu chorego, a nie w szpitalu. Oczywiście jeśli tylko pozwalają na to warunki, w jakich on mieszka.

Innowacje w opiece nad pacjentami onkologicznymi wprowadzane są również w Polsce. Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Grzegorz Mazur powiedział dziennikarzowi PAP, że w jego ośrodku chorym poddawanym chemioterapii - sobie tego zażyczą - zakładane są na głowę czepki chłodzące. - Szczególnie cenią je sobie leczone u nas kobiety, ponieważ czepki te częściowo chronią przed wypadaniem włosów - mówi.

Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych powikłań chemioterapii, oprócz nudności i wymiotów. Kobiety często z tego powodu zakładają peruki. Przez czepek przepływa płyn chłodzący, który schładza skórę głowy i spowalnia przepływ krwi jest mniejszy. To z kolei chroni cebulki włosowe przed działaniem znajdujących się w krwiobiegu substancji stosowanych podczas chemioterapii.

- Chemioterapeutyki działają na szybko rozmnażające się komórki nowotworowe, ale przy okazji wpływają na inne również szybko dzielące się zdrowe komórki, w tym wypadku te, które są odpowiedzialne za wpadanie włosów - powiedziała PAP dr Aleksandra Butrym z tej samej katedry i kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Czepki chłodzące u chorych na nowotworowy stosowane są w niektórych krajach od 25 lat. W Polsce ta metoda wykorzystywana jest dopiero od niedawna. Wrocławska klinika należy do nielicznych, które ją wprowadziły. Z niektórych badań wynika, że czepki te nawet w 80 proc. mogą chronić przed wypadaniem włosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR