Eksperci: konieczne poprawienie dostępu do reumatologów

ZDROWIE

Autor: PAP, RZ/Rynek Seniora   10 października 2014 08:58


Eksperci: konieczne poprawienie dostępu do reumatologów Fot. Shutterstock

Reumatyzm uchodzi za naturalną dolegliwość ludzi starszych. Wczesne rozpoznanie i leczenie pozwala uniknąć niepełnosprawności, dlatego konieczna jest reorganizacja diagnostyki - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie.

Konferencję w związku z przypadającym 12 października Dniem Reumatyzmu zorganizowały wspólnie Instytut Reumatologii w Warszawie oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia.

Medycyna zna ponad 200 chorób reumatycznych, należą do nich na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy spondyloartropatia. Jak zaznaczyła prof. Brygida Kwiatkowska z Instytutu Reumatologii, każdy obrzęk stawów powinien skłaniać nas do odwiedzenia lekarza, jest to bowiem typowy objaw chorób reumatycznych, zwłaszcza jeśli sztywność, obrzęk czy ból pojawiają się rano, ustępują w ciągu dnia i powracają następnego ranka.

Niepokojące są także bóle kręgosłupa. Paradoksalnie to, że często stosowane leki przeciwbólowe przynoszą ulgę, powinno niepokoić, bo wskazuje na podłoże zapalne. Powolne narastanie dolegliwości sprawia, że chorzy "przyzwyczajają się" do nich i trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i stawy są już poważnie uszkodzone - wskazywała.

Jak wynika z ankiet przeprowadzanych wśród pacjentów, u 42 proc. z nich od wystąpienia dolegliwości do postawienia właściwego rozpoznania upłynęły ponad dwa lata. Tymczasem "okno terapeutyczne" - czas pomiędzy pojawieniem się pierwszych objawów a początkami nieodwracalnych uszkodzeń tkanek - to około 12 tygodni. Dlatego - zdaniem ekspertów - konieczne jest poprawienie dostępu do reumatologów. W wielu krajach powstały Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów. Polscy reumatolodzy także proponują nową organizację leczenia.

Każdy pacjent z podejrzeniem zapalenia stawów lub innej zapalnej choroby reumatycznej byłby natychmiast kierowany przez lekarza rodzinnego do takiego ośrodka i konsultowany przez reumatologa w ciągu siedmiu dni. Nie później niż w ciągu trzech tygodni powinno być ustalone rozpoznanie i wdrożone leczenie, a kolejne wizyty u specjalisty trwałyby aż odo osiągnięcia remisji, czyli ustąpienia objawów. Tak prowadzone leczenie nie tylko byłoby skuteczne, ale i tańsze niż dotychczas, bo chorych nie trzeba by hospitalizować. Pacjent byłby też cały czas aktywny zawodowo i prowadziłby normalne życie.

- Jeśli szybko podejmie się skuteczne leczenie, nie dochodzi do uszkodzenia stawów i narządów wewnętrznych i pacjent nie wymaga rehabilitacji. Jedna z moich pacjentek tańczy w balecie, inna biega w maratonach - mówiła prof. Kwiatkowska.

- Choroby reumatyczne nie tylko uszkadzają stawy i narządy wewnętrzne, ale i skracają życie - na przykład uszkadzają układ krążenia - podkreślił prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii w Warszawie. Dodał, że choroby te powodują ból i dwukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia depresji. Dlatego ich skuteczne leczenie wydłuża życie.

Częstotliwość występowania chorób reumatycznych rośnie wraz z wiekiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.