Eksperci: niech powstaną specjalne zespoły oceny geriatrycznej

ZDROWIE

Autor: PAP, Kurier Poranny/Rynek Seniora   13 października 2014 12:52


Eksperci: niech powstaną specjalne zespoły oceny geriatrycznej

Screening obowiązkowy dla wszystkich pacjentów 80+ czy tworzenie zespołów oceniających zdrowie osób starszych, opłacanych przez NFZ - to nowe propozycje na rzecz seniorów, które omawiano podczas zakończonego w sobotę (11 października) w Białymstoku dwudniowego kongresu medycznego "Kobieta i Mężczyzna - zdrowe starzenie".

Kongres zorganizowała obchodząca 10-lecie istnienia Klinika Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

W 2050 r. w Polsce odsetek osób po 65. roku życia wzrośnie z obecnych 13,5 proc. do 31,6 proc.- w Europie z 17,3 proc. do 28,8 proc. (dane Eurostatu, Europop 2008) - podano na kongresie. Dlatego w Polsce potrzeba jest zmiana filozofii w podejściu do człowieka w podeszłym wieku, bo jest wiele do zrobienia w tym zakresie.

Wskazywano m.in. na zaniedbane przez długie lata nieliczne oddziały geriatryczne, gdzie nie ma nowoczesnego sprzętu, czy nienajlepsze zakłady opiekuńczo-lecznicze, a ludzie przebywają często w tragicznych warunkach. Mówiono też o braku geriatrów.

Czego chce rząd
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w grudniu 2013 r. Rada Ministrów przyjęła politykę senioralną państwa na lata 2014-2020, jest też rządowy program wsparcia organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywności społecznej osób starszych. - 40 mln zł co roku do 2020 roku - mówił minister.

Przypomniał, że działa też m.in. rada ds. seniorów przy ministerstwie pracy. Przypomniał, że w expose premier Ewy Kopacz znalazło się utworzenie Instytutu Geriatrii czy domów dziennego pobytu - centrów aktywności dla seniorów. Miałyby to być miejsca w rodzaju klubów, gdzie seniorzy, przebywając w nich w ciągu dnia, będą mogli liczyć na spotkania z innymi, aktywność, ale też rehabilitację czy ciepły posiłek.  - To jest ten kierunek, który będziemy bardzo intensywnie rozwijać - mówił Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy powiedział też, że będą też unijne pieniądze (Europejski Fundusz Społeczny) na usługi opiekuńcze dla osób starszych, w tym także na nowe miejsca pracy, których może się udać utworzyć ok. 150 tys. - mówił podczas debaty. Mowa np. o rehabilitantach, fizjoterapeutach, ratownikach medycznych, czy opiekunach osób starszych oraz nowym zawodzie - asystencie osoby starszej.

Czego chcą geriatrzy
W Polsce jest obecnie ok. 5 mln seniorów - mówiła organizatorka kongresu prof. Barbara Bień, która kieruje Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ocenie geriatrów jedna na cztery osoby z grupy wiekowej 65+ (ponad 1 mln osób najstarszych) potrzebowałaby oceny geriatrycznej, czyli raz do roku badania wzroku, słuchu, serca, funkcji oddechowej, poruszania się oraz sfery emocjonalnej - powiedziała PAP prof. Bień.

- My proponujemy jako środowisko, żeby wprowadzić taki screening obowiązkowy dla wszystkich pacjentów 80+, przeprowadzany przynajmniej w szpitalu, na izbie przyjęć, żeby wychwycić te najbardziej złożone przypadki, które rokują poprawą jakości życia - mam na myśli siłę mięśniową, możliwości poruszania się, samoobsługi - mówi prof. Bień.

Lekarze proponują też, by w związku z tym, że w Polsce jest za mało geriatrów - poniżej 300 na cały kraj - oceną geriatryczną pacjentów zajmowały się w szpitalach specjalne zespoły składające się z lekarzy różnych specjalności, które doradzałyby lekarzowi prowadzącemu daną osobę. Za taką ocenę - jako świadczenie medyczne - miałby płacić NFZ.

Na kongresie podkreślano, że osobom starszym w Polsce wypisuje się za dużo lekarstw, których przyjmowanie wywołuje różne niepożądane interakcje (trzeba by było wybierać tylko najważniejsze według określonej hierarchii potrzeb). Specjaliści mówili, że wiele osób starszych traktuje pobyt w szpitalu, jako atrakcję, możliwość kontaktu z innymi, bo są osamotnieni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.