Eksperci: niedożywienie groźne podczas pobytu w szpitalu
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 maja 2015 11:29

Niedożywieniem podczas pobytu w szpitalu najbardziej zagrożeni są pacjenci z nowotworami (od 30 do 90 proc. w zależności od typu schorzenia), chorobami zapalnymi jelit (80 proc.), chorobami układu oddechowego (45 proc.) oraz osoby w podeszłym wieku (50 proc.). Prawdopodobieństwo rozwoju niedożywienia wzrasta również u pacjentów neurologicznych.

Jaka jest ogólna skala tego zjawiska? - Ponad 40 proc. pacjentów w naszym kraju twierdzi, że straciło na wadze po przyjęciu do szpitala - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk.

- Częstość występowania niedożywienia po udarze mózgu sięga nawet 62 proc., zwłaszcza jeśli był to udar krwotoczny lub w zakresie tylnego kręgu unaczynienia, bo w tych przypadku częściej występują objawy nasilonej dysfagii (zaburzeń połykania). Dlatego każdy chory po przyjęciu do oddziału udarowego powinien mieć wykonany przesiewowy test funkcji połykania - powiedziała dr Iwona Sarzyńska-Długosz.

Specjalistka dodaje, że pobyt w oddziale szpitalnym w wielu przypadkach nasila ryzyko niedożywienia, i to kilkakrotnie.

Wśród pacjentów neurologicznych na niedożywienie narażeni są też chorzy na chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne i zespoły otępienne.

- Według niektórych źródeł niedożywionych jest nawet do 80 proc. chorych z chorobą Parkinsona - mówi dr hab. Iwona Sarzyńska-Długosz. - Jeśli pacjent ma niewielkie drżenie, należy mu nieznacznie zwiększyć podaż kaloryczną. Przy nasilonym drżeniu podaż kaloryczna powinna być istotnie większa, ale należy unikać przekarmiania. U takich chorych konieczna jest też właściwa fizjoterapia, której celem jest nie tylko obniżenie ryzyka rozwoju sarkopenii (utraty masy mięśniowej), ale również utrzymanie prawidłowej sylwetki ciała, żeby zapobiec zaburzeniom funkcji połykania.

W zespołach otępiennych bardzo częstym zjawiskiem są zaburzenia odczuwaniu głodu i pragnienia oraz zaburzenia funkcji poznawczych, które uniemożliwiają choremu właściwe odżywianie. Trzeba mu zapewnić niezbędne substancje odżywcze w formie leczenia żywieniowego.

Niepokojące jest, że nie zawsze dokonywana jest ocena stanu odżywienia pacjentów przyjmowanych do szpitala. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 września 2011 r. i znowelizowanym 22 listopada 2013 r., szpitale od 1 stycznia 2012 r. mają obowiązek przeprowadzenia takiej oceny we wszystkich oddziałów z wyjątkiem oddziałów ratownictwa (SOR).

Dr Iwona Sarzyńska-Długosz powołuje się na doniesienia naukowe wskazujące, że nawet niewielka suplementacja specyficznych składników odżywczych we wczesnej fazie zespołu otępiennego opóźnia postęp choroby. - Podawanie suplementów zawierających białka, węglowodanów i tłuszcze jest korzystne również dla chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym - dodaje.

Dr Kłęk podkreśla, że odżywianie pacjentów w szpitalach powinno być nieodłączną częścią postępowania terapeutycznego. Jeśli pacjent jest źle odżywiany, otrzymuje posiłki niesmaczne, niskokaloryczne i ubogie w niezbędne składniki odżywcze albo jest niepotrzebnie głodzony w trakcie badań diagnostycznych, przed lub po operacji, pogarsza się jego stan, obniża odporność organizmu, dochodzi do utraty masy ciała i osłabienia mięśni, przez co staje się mniej sprawny.

- Niedożywiony pacjent znacznie częściej i łatwiej ulega zakażeniom wewnątrzszpitalnym (w przypadku chorób neurologicznych są to głównie zakażenia układu oddechowego i moczowego), jest o wiele bardziej narażony na powikłania związane z leczeniem (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, odleżyny), dłużej i gorzej goją się u niego rany. W efekcie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu (średnio o 6 dni) i dłużej dochodzi do zdrowia, co przekłada się również na wyższe koszty jego leczenia - twierdzi dr Kłęk.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.