Eksperci: niedożywienie groźne podczas pobytu w szpitalu
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 maja 2015 11:29

Niedożywieniem podczas pobytu w szpitalu najbardziej zagrożeni są pacjenci z nowotworami (od 30 do 90 proc. w zależności od typu schorzenia), chorobami zapalnymi jelit (80 proc.), chorobami układu oddechowego (45 proc.) oraz osoby w podeszłym wieku (50 proc.). Prawdopodobieństwo rozwoju niedożywienia wzrasta również u pacjentów neurologicznych.

Jaka jest ogólna skala tego zjawiska? - Ponad 40 proc. pacjentów w naszym kraju twierdzi, że straciło na wadze po przyjęciu do szpitala - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk.

- Częstość występowania niedożywienia po udarze mózgu sięga nawet 62 proc., zwłaszcza jeśli był to udar krwotoczny lub w zakresie tylnego kręgu unaczynienia, bo w tych przypadku częściej występują objawy nasilonej dysfagii (zaburzeń połykania). Dlatego każdy chory po przyjęciu do oddziału udarowego powinien mieć wykonany przesiewowy test funkcji połykania - powiedziała dr Iwona Sarzyńska-Długosz.

Specjalistka dodaje, że pobyt w oddziale szpitalnym w wielu przypadkach nasila ryzyko niedożywienia, i to kilkakrotnie.

Wśród pacjentów neurologicznych na niedożywienie narażeni są też chorzy na chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne i zespoły otępienne.

- Według niektórych źródeł niedożywionych jest nawet do 80 proc. chorych z chorobą Parkinsona - mówi dr hab. Iwona Sarzyńska-Długosz. - Jeśli pacjent ma niewielkie drżenie, należy mu nieznacznie zwiększyć podaż kaloryczną. Przy nasilonym drżeniu podaż kaloryczna powinna być istotnie większa, ale należy unikać przekarmiania. U takich chorych konieczna jest też właściwa fizjoterapia, której celem jest nie tylko obniżenie ryzyka rozwoju sarkopenii (utraty masy mięśniowej), ale również utrzymanie prawidłowej sylwetki ciała, żeby zapobiec zaburzeniom funkcji połykania.

W zespołach otępiennych bardzo częstym zjawiskiem są zaburzenia odczuwaniu głodu i pragnienia oraz zaburzenia funkcji poznawczych, które uniemożliwiają choremu właściwe odżywianie. Trzeba mu zapewnić niezbędne substancje odżywcze w formie leczenia żywieniowego.

Niepokojące jest, że nie zawsze dokonywana jest ocena stanu odżywienia pacjentów przyjmowanych do szpitala. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 września 2011 r. i znowelizowanym 22 listopada 2013 r., szpitale od 1 stycznia 2012 r. mają obowiązek przeprowadzenia takiej oceny we wszystkich oddziałów z wyjątkiem oddziałów ratownictwa (SOR).

Dr Iwona Sarzyńska-Długosz powołuje się na doniesienia naukowe wskazujące, że nawet niewielka suplementacja specyficznych składników odżywczych we wczesnej fazie zespołu otępiennego opóźnia postęp choroby. - Podawanie suplementów zawierających białka, węglowodanów i tłuszcze jest korzystne również dla chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym - dodaje.

Dr Kłęk podkreśla, że odżywianie pacjentów w szpitalach powinno być nieodłączną częścią postępowania terapeutycznego. Jeśli pacjent jest źle odżywiany, otrzymuje posiłki niesmaczne, niskokaloryczne i ubogie w niezbędne składniki odżywcze albo jest niepotrzebnie głodzony w trakcie badań diagnostycznych, przed lub po operacji, pogarsza się jego stan, obniża odporność organizmu, dochodzi do utraty masy ciała i osłabienia mięśni, przez co staje się mniej sprawny.

- Niedożywiony pacjent znacznie częściej i łatwiej ulega zakażeniom wewnątrzszpitalnym (w przypadku chorób neurologicznych są to głównie zakażenia układu oddechowego i moczowego), jest o wiele bardziej narażony na powikłania związane z leczeniem (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, odleżyny), dłużej i gorzej goją się u niego rany. W efekcie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu (średnio o 6 dni) i dłużej dochodzi do zdrowia, co przekłada się również na wyższe koszty jego leczenia - twierdzi dr Kłęk.  

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje