Eksperci: niezbędne wdrożenie zintegrowanej polityki senioralnej
Autor: Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się/Rynek Seniora   25 września 2015 16:49

Polityka senioralna nie może być tylko domeną Ministerstwa Zdrowia. Działania, które podjęliśmy w Polsce wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, zmierzają w dobrym kierunku. Mamy powody do umiarkowanego optymizmu - powiedział minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Prof. Zembala był uczestnikiem Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia, który w dniach 24-25 września odbywał się w Warszawie.

Jak podkreślali uczestnicy sesji otwierającej drugi dzień Kongresu, aby skutecznie przeciwdziałać niekorzystnym trendom demograficznym, niezbędne jest wdrożenie w Polsce zintegrowanej polityki senioralnej prowadzonej zarówno w wymiarze opieki zdrowotnej, jak i świadczeń socjalnych.

Przypomnieli oni, że łączne wydatki na ochronę zdrowia w Polsce przekraczają 100 mld zł rocznie. Środki te są jednak niewystarczające w stosunku do potrzeb pacjentów. Jedną z przyczyn jest szybko postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Wraz z wiekiem nasila się bowiem zjawisko wielochorobowości oraz społecznego wykluczanie osób starszych.

Wczesna profilaktyka 
Naukowcy i politycy zwracali także uwagę na znaczenie profilaktyki. - Pomimo wyraźnych postępów w leczeniu, musimy przenieść ciężar działań w kierunku profilaktyki zdrowia - powiedział prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.   
- Medycyna naprawcza odnosi coraz większe sukcesy, jednak są one osiągane kosztem rosnących nakładów finansowych. Aby przygotować się na wyzwania przyszłości, niezbędna jest edukacja. Polityka senioralna powinna zaczynać się już w momencie przyjścia człowieka na świat. W wieku 67 lat jest już za późno na profilaktykę - tłumaczył.

O konieczności prowadzenia działań edukacyjnych oraz profilaktycznych mówił również prof. Zembala. - Opiekę senioralną trzeba zacząć od kołyski - my już zaczęliśmy - stwierdził.  

Potrzeba usług dodatkowych
Prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii, Past Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego poruszyła wątek dodatkowych usług medycznych i ich znaczenia dla systemu opieki nad seniorami.

 - Wyspecjalizowane usługi medyczne są w Polsce dobrze rozwinięte. Inwestycji wymaga jednak system usług dodatkowych (takich jak opieka psychologiczna czy wsparcie rehabilitacyjne), umożliwiających szybszą rekonwalescencję pacjentów w podeszłym wieku, a tym samym ich większą samodzielność - argumentowała.

W ocenie Jarosława Pinkasa z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zmiany systemowe nie będą możliwe bez odpowiedniego wsparcia finansowego. - Nakłady na opiekę zdrowotną powinny być konsekwentnie zwiększane. Pod tym względem Polska odstaje od średniej europejskiej, jednak można dostrzec pozytywne zmiany. Ponadto system finansowania powinien być reaktywny, to znaczy podążać za potrzebami pacjentów, zarówno w zakresie dostępu do usług medycznych, edukacji lekarzy, jak i profilaktyki zdrowia - powiedział Pinkas.  

Organizatorem Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia jest Fundacja na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz European Connected Health Alliance we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Gospodarki, Wojewodą Mazowieckim, Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.