Eksperci o POChP:  nie straszmy 80-latków, że paląc umrą wcześniej
Autor: KL/Rynek Seniora   15 maja 2015 06:15

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest czwartą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Z jej powodu cierpi 2,5 mln Polaków, głównie osób w podeszłym wieku. Społeczeństwo jednak zupełnie nie wie, co to za choroba, ani co ją wywołuje. Brak tej świadomości sprawia, że pacjenci szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy na skuteczne leczenie jest za późno.

Eksperci zwracają uwagę, że brak zapobiegania postępom choroby w jej wczesnej postaci jest jednym z powodów zwiększającej się postaci ciężkich POChP. Ta zaś, jak podkreślają, skraca życie pacjenta średnio o 10 lat.

- Faktyczna liczba chorych może być zdecydowanie większa, ponieważ nawet 80 proc. chorych na POChP znajduje się w łagodnym stadium choroby, które rzadko jest rozpoznawalne i leczone - mówi prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Choruje starszy palacz
Ekspert zaznacza, że dziś można powiedzieć, że w naszym kraju jest to choroba cywilizacyjna. Chorują na nią głownie osoby palące w wieku podeszłym.

- Główne objawy to kaszel, duszności i wiążąca się z tym mniejsza sprawność fizyczna. Choroba prowadzi do niewydolności oddychania. Terapia chorych polega głównie na przyjmowaniu leków wziewnych, nie jest więc to tak łatwe jak przyjmowanie np. tabletek - zaznacza profesor i dodaje, że niestety największy problem w walce z choroba jest zbyt późna diagnostyka.

W jego opinii powodem tego stanu jest fakt, że Polacy nie znają tej choroby. Na dowód tego ekspert przytacza wyniki z raportu dotyczącego świadomości polskiego społeczeństwa o POChP. Wynika z niego, że większość Polaków, bo aż 86 proc. pytanych nie znała takiej choroby - tylko 3 proc. przyznało, ze słyszało o niej.

Profesor przyznaje, że ta całkowita nieznajomość choroby sprawia, że osoby , które palą, mają kaszel i duszności, nie szukają pomocy u specjalistów. - Nie wiedzą, że są chore i nie wiedzą, że mogą sobie pomóc. Nie wiedzą też, że trwanie w takim stanie może prowadzić do skrócenia ich życia - podkreśla.

Skala problemu
Ekspert zaznacza, że problem POChP będzie narastał. Ponieważ nie przestajemy palić, a czas naszego życia wydłuża się, czyli zwiększa się liczba osób starszych, których dotyczy przede wszystkim ta choroba. - Dlatego potrzebne jest podjęcie działań prowadzących do zwiększenia świadomości społecznej POChP - apeluje specjalista. 

Prof. Halina Batura-Gabryel, krajowy konsultant w dziedzinie chorób płuc, zwraca uwagę, że wiedzę dotyczącą POChP trzeba wzmocnić też wśród lekarzy, szczególnie rodzinnych i geriatrów.

- To dwie grypy, u których starsi pacjenci najczęściej szukają pomocy. Bez ich zaangażowania nie uda nam się sprawić, że choroba zacznie być diagnozowana we wczesnym stadium.

Profesor zwróciła uwagę, że problemem w leczeniu chorych seniorów, którzy zazwyczaj cierpią z powodu innych współistniejących chorób, jest brak przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Dr Agnieszka Jankowska- Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej przyznaje, że lekarze rodzinni mają problem z przekonaniem pacjenta 70-80-letniego do wykonania kolejnego badania czy zakupienia kolejnego leku. 

Potrzebni specjaliści od uzależnień
- W naszym gabinecie możemy zdiagnozować podejrzenie choroby POChP, ale aby ją potwierdzić potrzebna jest jednak interwencja pulmonologa. Kolejny problem to mała dostępność takich specjalistów - zaznacza konsultantka .

Dr Piotr Dąbrowiecki, prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę zwraca uwagę, że wczesne rozpoznanie POChP zaczyna się od edukacji. - To osoba paląca powinna wiedzieć, że jeżeli ma duszności i kaszel, może mieć POChP i powinna się zbadać - podkreśla.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.