Eksperci: pierwsze złamanie osteoporotyczne to bezwzględny sygnał do terapii

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 lipca 2017 12:18


Eksperci: pierwsze złamanie osteoporotyczne to bezwzględny sygnał do terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce jest co najmniej 2,5 mln chorych na osteoporozę, jednak aż 90 proc. z nich nie zażywa żadnych leków, nawet wtedy, gdy ulega kolejnym złamaniom kości - alarmują specjaliści z okazji kampanii edukacyjnej „75 plus: sprawność i samodzielność”.

Kampania dotyczy osób po 75. r.ż, którzy na ogół mają już zaawansowaną osteoporozę, ale jej leczenie powinno się rozpocząć znacznie wcześniej, najlepiej zanim dojdzie do pierwszego złamania, Najczęściej są to złamania kręgów kręgosłupa, kości przedramienia oraz bliższego końca kości udowej.

Zdaniem kierownika Kliniki i Polikliniki Reumatologii Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prof. Piotra Głuszko, w 2015 r. było w Polsce 2,5 mln osób chorych na osteoporozę, powodowaną obniżeniem gęstości mineralnej i zrzeszotnieniem kości, co osłabia układ kostny. "Niestety, tylko niewielka część z nich jest leczona" - podkreśla specjalista.

Według danych badającej rynek leków firmy IMS Health, na 2,5 mln chorych na osteoporozę, w sposób kontrolowany w naszym kraju leczonych jest zaledwie 200 tys. osób, czyli mniej niż 10 proc. chorych. Pozostali najczęściej nie wiedzą, że powinni się leczyć - albo leczyli się, ale po pewnym czasie z tego zrezygnowali.

Zastępca dyrektora Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prof. Brygida Kwiatkowska wyjaśnia, że zaniechanie leczenia przez pacjentów dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, szczególnie takich jak nadciśnienie tętnicze i osteoporoza. Tymczasem choroby te wymagają ciągłego leczenia przez wiele lat, bo jedynie wtedy można zmniejszyć ryzyko złamań, szczególnie u kobiet, najbardziej narażonych.

W Polsce, podobnie jak we innych krajach uprzemysłowionych, osteoporoza będzie występować coraz częściej z powodu starzenia się społeczeństwa. Z danych opublikowanych w ramach kampanii "75 plus: sprawność i samodzielność" wynika, że w 2020 r. aż 43 proc. Polaków będzie miało więcej niż 50 lat, a w 2050 r. co trzecia osoba będzie miała co najmniej 65 lat.

Prof. Głuszko podkreśla, że osteoporoza najczęściej rozwija się między 50. i 70. r.ż., głównie u kobiet.

- U mężczyzn zwykle pojawia się później, po ukończeniu 65-70 lat - wyjaśnia specjalista.

Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Zagrożona jest co czwarta kobieta po 60. r.ż. i co druga po ukończeniu 70 lat. Najczęściej jednak występuje u osób po 75. r.ż.

Leczenie farmakologiczne powinno być wprowadzone, kiedy tylko pojawią się objawy osteoporozy, czyli osłabienia kości. Można je wykryć badaniem densytometrycznym analizującym gęstość mineralną kości. Na podstawie kwestionariusza, w tzw. badaniu FRAX dostępnym również w Internecie, można określić ryzyko złamania w ciągu najbliższych 10 lat. W przypadku wysokiego ryzyka należy poddać się leczeniu.

Specjaliści podkreślają, że terapię powinno się bezwzględnie rozpocząć w przypadku pierwszego złamania kości, a tym bardziej w razie kolejnego. Po każdym złamaniu rośnie ryzyko następne złamania kości. Chodzi o tzw. złamania niskoenergetyczne, za jakie się uważa te, do których dochodzi z wysokości własnego ciała, najczęściej podczas zwykłego upadku.

Najbardziej niebezpieczne jest złamanie bliższego końca kości udowej, wymagające długiej rekonwalescencji. U niektórych pacjentów może ono nawet doprowadzić do zgonu na skutek powikłań (np. powodowanego unieruchomieniem opadowego zapalenia płuc). Po takim złamaniu umiera co piąta kobieta oraz co czwarty mężczyzna.

- Spowodowana osteoporozą kruchość kości i złamania kręgosłupa czy biodra kończą się kalectwem, często unieruchomieniem i wielkim cierpieniem. Także cierpieniem psychicznym osoby zdanej na pomoc innych, częściowo lub całkowicie pozbawionej samodzielności - podkreśla w wypowiedzi dla PAP 82-letnia aktorka Helena Norowicz, ambasadorka kampanii "75 plus: sprawność i samodzielność".

Aktorka dodaje, że sprawność, samodzielność, niezależność są wielkimi wartościami w życiu starszej osoby.

- Trzeba robić wszystko, aby je utrzymać. Osteoporoza jest wrogiem tych wartości. Po cichu, podstępnie i bezboleśnie zjada nasze kości, aby ujawnić się wtedy kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana - podsumowuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR