Eksperci: powikłania pogrypowe śmiertelnie groźne dla seniorów
Autor: KL/Rynek Seniora   31 marca 2015 13:48

Przewlekle chore osoby w podeszłym wieku, z wielochorobowością, stanowią grupę szczególnie narażoną na powikłania wywołane przez wirusy grypy. - Umiera co czwarty pacjent po 65 r.ż., hospitalizowany w wyniku powikłań pogrypowych - alarmują eksperci.


- Chorzy na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem tętniczym, czy pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), to tylko niektóre grupy szczególnie narażone na powikłania wywołane przez wirusy grypy - mówi prof. Adam Antczak, z Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Dla tych pacjentów - jak zaznaczył ekspert - grypa wiąże się przede wszystkim z zaostrzeniami istniejących chorób, które wiążą się z licznymi komplikacjami. Aż sześciokrotnie większe niż u osób zdrowych prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu grypy w trakcie epidemii tej choroby występuje o pacjentów z cukrzycą.

- Co piąty hospitalizowany z powodu ciężkiej astmy jest zakażony wirusem grypy. 8 proc. ciężkich zaostrzeń POChP jest wynikiem infekcji grypowej - wymienia profesor.

Tegoroczna epidemia
W sezonie 2014/2015 odnotowano 43-procentowy wzrost zachorowań i podejrzeń grypy w stosunku do sezonu poprzedniego.

- Znaczący wzrost, bo 40-procentowy, odnotowano także w kwestii hospitalizacji związanej z powikłaniami grypy. Największą grupę takich pacjentów stanowiły dzieci i seniorzy. W przypadku osób po 65 r.ż. choroba często prowadzi do zgonów - szacuje się, że umiera co czwarty hospitalizowany - podkreśla prof. Joanna Chorostowska -Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak dodaje prof. Antczak, zaostrzeniu chorób przewlekłych wywołanym przez grypę można w tani i łatwy sposób zapobiec. Po prostu, szczepiąc się.

Emeryci się szczepią
W kraju jednak szczepi się zaledwie nieco ponad 3 proc. populacji. - Pocieszające jest to, że seniorzy stanowią najliczniejszą grupę wśród szczepiących się na grypę, jednak wciąż z tej profilaktyki korzysta za mało osób - przyznaje prof. Chorostowska –Wynimko.

Światowa Organizacja Zdrowia  ( WHO) za istotny cel postawiła sobie zmniejszenie śmiertelności wśród osób chorujących przewlekle o dwa proc. w skali roku. Wynika to z założenia, że bardzo wielu zgonom w przebiegu chorób przewlekłych można zapobiec.

Walkę z chorobami przewlekłymi w tym roku ogłosiły również Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) oraz Europejski Sojusz przeciw Chorobom Przewlekłym (European Chronic Disease Alliance - ECDA).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.