Eksperci: późne wykrycie POChP skraca życie o 10-15 lat

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 maja 2015 15:11


Eksperci: późne wykrycie POChP skraca życie o 10-15 lat

Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc - powiedział we wtorek (26 maja) na konferencji prasowej w Warszawie dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki podał przykład Alei Jerozolimskich w Warszawie, którymi codziennie przejeżdża 60 tys. samochodów, w tym również autobusów i ciężarówek. - Emitują one spaliny powodujące, że mieszkańcy centrum miast, zamieszkujący w pobliżu ruchliwych ulic, są dwa, trzy razy bardziej narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - podkreślił.

Dr Dąbrowiecki tłumaczył, że spaliny motoryzacyjne, jak również inne zanieczyszczenia powietrza, takie jak dymy wydzielane przez piece domowe i kominki, wnikają i drażnią układ oddechowy. Jednocześnie wdychane są różnego typu pyłki, które w obecności tych zanieczyszczeń jeszcze bardziej podrażniają układ oddechowy. Skutkiem tego może być przewlekły stan zapalny oraz skurcz oskrzeli wywołany przez pyłek lub dym tytoniowy.

Obturacyjna choroba płuc powstaje na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Skutkiem tego jest nieodwracalne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Objawem choroby jest duszność, której mogą towarzyszyć świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2020 r. POChP będzie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach układu krążeniach i nowotworach. W 1990 r. była to szósta przyczyną zgonów. Jednym z jej głównych powodów poza zanieczyszczeniami powietrza jest narażenie na dym tytoniowy.

- Każdy palacz papierosów po 40. roku życia powinien poddać się badaniu spirometrii, czyli wydolności oddechowej, żeby sprawdzić, czy nie rozwija się u niego POChP - podkreśla dr Dąbrowiecki. Chodzi o to, żeby ją w wykryć jak najwcześniej i zastosować odpowiednie leczenie, które nie odtworzy już zniszczonych struktur płuc, może jednak powstrzymać jej dalszy rozwój. - Późne wykrycie tej choroby skraca życie chorego o 10-15 lat - ostrzega dr Dąbrowiecki.

Na POChP w ciągu 20-30 lat zachoruje co trzeci palacz papierosów, ale mogą chorować również osoby, które nigdy nie paliły. Są to głównie tzw. bierni palacze oraz ci, którzy przez wiele lat byli narażenie na niekorzystne czynniki środowiskowe, takie jak pyły przemysłowe, spaliny motoryzacyjne i różne substancje chemiczne.

Według dr hab. Macieja Kupczyka z kliniki chorób wewnętrznych, astmy, alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, na POChP i związane z nią powikłania co roku umiera 15 tys. Polaków. W przypadku astmy jest mała śmiertelność, ponieważ można ją dobrze kontrolować lekami. Chodzi głównie o to, żeby nie dopuścić do jej zaostrzenia. - Choroba ta jest jednak dużym obciążeniem dla chorego i jego rodziny, jak również dla budżetu państwa - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.