Eksperci: projekt Ministerstwa Zdrowia ma poprawić leczenie bólu w karetkach

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   28 czerwca 2018 09:46


Eksperci: projekt Ministerstwa Zdrowia ma poprawić leczenie bólu w karetkach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zalecenia zespołu ekspertów ds. leczenia bólu w karetkach będą wdrożone przez Ministerstwo Zdrowia w formie dobrych praktyk - zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w środę na briefingu prasowym. Zdaniem ekspertów poprawi to leczenie bólu w karetkach.

Zalecenia dotyczą leczenia bólu u osób dorosłych w zespołach ratownictwa medycznego typu "P" (czyli zespołach podstawowych, które stanowią 70 proc. wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w Polsce). Ich wdrożenie w formie dobrych praktyk ma pomóc ratownikom medycznym oraz pielęgniarkom/ pielęgniarzom w nich pracujących lepiej leczyć ból u pacjentów i uniknąć pomyłek. Ma również sprawić, że zalecenia nie pozostaną wyłącznie na papierze, ale zostaną wdrożone w życie, podkreśliła Szczurek-Żelazko.

- Każdy pacjent, który znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, ma niezbywalne prawo do walki z bólem - podkreśliła wiceminister. Przypomniała, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ministerstwo Zdrowia wprowadziło wiele zmian prawnych regulujących leczenie bólu, m.in. przez zespoły ratownictwa medycznego. - Pojawiają się jednak sygnały, że nie do końca są stosowane te procedury - zaznaczyła.

Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Robert Ładny potwierdził, że mimo wprowadzonych przez MZ zmian, leczenie bólu w karetkach jest wciąż na poziomie niezadowalającym. Z badania przeprowadzonego przez zespół prof. Andrzeja Basińskiego, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że leczenia przeciwbólowego nie otrzymuje aż 84 proc. pacjentów po urazach, przewożonych do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Tylko 16 proc. otrzymuje leczenie przeciwbólowe, ale nie zawsze odpowiednio dobrane i w skutecznych dawkach.

Aby pomóc zespołom ratownictwa medycznego wypełniać obowiązek leczenia bólu u pacjentów powstał zespół ekspertów, który opracował specjalne zalecenia na ten temat. W jego skład weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, a także przedstawiciele Fundacji Eksperci dla Zdrowia oraz Koalicji na rzecz Walki z Bólem "Wygrajmy z Bólem". Inicjatywę wsparł Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów, pod przewodnictwem posła Krzysztofa Ostrowskiego (PiS).

- Chcemy, by dzięki tym zaleceniem zespoły ratownictwa medycznego wiedziały, w jaki sposób określić natężenie bólu u pacjenta, jakie leczenie zastosować i w jaki sposób monitorować skuteczność postępowania przeciwbólowego - tłumaczył prof. Ładny, współautor dokumentu.

Prof. Basiński z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu wyjaśnił, że problem leczenia przeciwbólowego został w nich maksymalnie uproszczony, tak że cały schemat (w postaci tabeli) mieści się na kartce papieru formatu A4, którą można przypiąć w karetce.

- Pokazaliśmy, że jest 5 rodzajów bólu: ból głowy, ból klatki piersiowej, ból brzucha, ból przy złamaniu i przy oparzeniu - mówił prof. Basiński. Przy pomocy numerycznej (NRS) skali oceny natężenia bólu ratownik ma ocenić, czy ból u danego pacjenta jest łagodny, umiarkowany i silny/ekstremalny. I następnie, w zależności od rodzaju bólu i jego natężenia, powinien zastosować odpowiedni lek w odpowiedniej dawce. Ekspert wyraził nadzieję, że tak uproszczony system spowoduje szybką poprawę leczenia bólu u pacjentów w karetkach.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR