Eksperci przestrzegają przed rakiem płuca. Co warto wiedzieć?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 maja 2017 12:45


Eksperci przestrzegają przed rakiem płuca. Co warto wiedzieć? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W zmaganiach z nowotworami priorytetowe znaczenie powinien mieć rak płuca, najczęściej występująca i najbardziej śmiertelna choroba nowotworowa - apelowali w czwartek (18 maja) w Warszawie organizatorzy akcji edukacyjnej „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”.

- W Polsce rak płuca co roku wykrywany jest u 22 tys. osób i niemal tyle samo chorych umiera z jego powodu, ponieważ nowotwór ten na ogół wykrywany jest w zaawansowanym stadium - powiedziała na śniadaniu prasowym Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca.

U większości pacjentów rokowania są niepomyślne, bo w 70 proc. przypadków choroba w chwili wykrycia jest już rozsiana lub w stadium zaawansowanym miejscowo, kiedy nie jest możliwe usunięcie guza. U 85 proc. chorych głównym powodem tego nowotworu jest wieloletnie palenie tytoniu.

- Choroba zwykle wykrywana jest przypadkowo, ponieważ powoduje tak niespecyficzne objawy jak chrypka, kaszel, duszność i ból w okolicach klatki piersiowej oraz krwioplucie - powiedziała Szmytke. Dodała, że chorzy początkowo lekceważą nawet krwioplucie, zanim zdecydują się pójść na konsultację do lekarza.

Dziennikarz TVN Grzegorz Miecugow powiedział w rozmowie z PAP, że palił bardzo dużo przez kilkadziesiąt lat, kiedy w czerwcu 2011 r. wykryto u niego raka płuca.

- Najpierw odczuwałem jedynie chrypkę, potem pojawiło się nawracające zapalenie oskrzeli, na które nie pomagały kolejne antybiotyki. Kiedy wreszcie poszedłem do lekarze i zrobiłem badania obrazowe, okazało się, że mam nowotwór płuca. Na szczęście okazało się, że nie jest on złośliwy, a po trzech miesiącach od rzucenia palenia guz zmniejszył się o 40 proc. Jestem cały czas pod kontrolą, na razie nie musiałem mieć operacji usunięcia tego nowotworu - wyjaśnił Miecugow.

Kampania "Hamuj raka! Daj szansę płucom!" przypomina, że najlepszą ochronę przed rakiem płuca daje pozbycie się nałogu palenia, które zwiększa ryzyko raka płuca aż 15-30 razy.

- Oczywiście, są osoby, które całe życie paliły papierosy i nigdy zachorowały na raka płuca. Ale to jest jak z rosyjska ruletką: większość osób wstaje od stołu, ale ja bym na pewno nie zagrał - podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Rafał Dziadziuszko.

Poprawia się skuteczność leczenia raka płuca. Prof. Dziadziuszko przyznał, że nadal jest to wyjątkowo trudny do leczenia nowotwór, dlatego nieco ponad 15 proc,. chorych przeżywa 5 lat, najmniej spośród wszystkich najczęściej występujących chorób nowotworowych.

- Od kilku lat dostępne są jednak nowe metody leczenia, tzw. terapie celowane, które u niektórych chorych z zaawansowanym rakiem płuca zwiększają szanse przedłużenia życia - powiedział PAP specjalista.

Tego rodzaju terapię ukierunkowaną molekularnie można zastosować jedynie u pacjentów z określonymi zaburzeniami genetycznymi komórek nowotworowych, takich jak mutacje w genie EGFR oraz tzw. rearanżacja w genie ALK.

Specjalista powiedział, że w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ma pacjentów, którzy dzięki takiemu leczeniu żyją od 5 lat, a w krajach, gdzie są one stosowane dłużej, chorzy z rakiem płuca żyją nawet 10 lat. Na razie leczeniu ukierunkowanemu molekularnie można poddać 20 proc. chorych, ale wciąż wykrywane są nowe mutacje i wprowadzane są kolejne leki nowej generacji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR