Eksperci: szczepienia przeciwko pneumokokom potrzebne także senioromPAP, JW/Rynek Seniora - 18 października 2016 09:46


Powszechne szczepienie niemowląt przeciwko pneumokokom, wprowadzone w Kielcach 10 lat temu, znacznie ograniczyło liczbę zachorowań na zapalenie płuc nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród osób starszych - podsumowali w poniedziałek (17 października) w Warszawie eksperci.

Powszechnym szczepieniem przeciwko pneumokokom objęto dotychczas w Kielcach 15 tys. dzieci w wieku do pierwszego roku życia. Średnio co roku szczepionych jest 1600 dzieci. Szczepienia finansowane są z budżetu miasta - dotychczas na ten cel przeznaczono ok. 15 mln zł.

Co ciekawe, już w trzy lata od rozpoczęcia programu szczepień skierowanego do dzieci dał się zauważyć spadek liczebności zachorowań osób pow. 65 r.ż. Od momentu rozpoczęcia programu w Kielcach notuje się obecnie o jedną trzecią mniej przypadków zapalenia płuc u seniorów.

Szczepienia powodują pozytywne skutki zdrowotne nawet w grupie, która nie jest nimi objęta.

- To pokazuje jak ważną rolę odgrywają szczepienia dla wszystkich grup ludności - zauważył lekarz.

- W ślad Kielc poszło ponad dwadzieścia gmin lub miast w Polsce, wprowadzając powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom - przypomniał Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii, która zainicjowała poniedziałkową konferencję.

Zapytany o skutki uboczne związane z wykonywaniem tych szczepień Hartmann uspokajał, że w Kielcach nie odnotowano przypadków, które wykraczałyby poza normalne działania niepożądane, m.in. gorączkę czy ból w miejscu ukłucia. Dodał, że szczepionki przeciwko pneumokokom są bardzo dobrze tolerowane.

Hartmann wyraził nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia (MZ) wprowadzi powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom.

- W programie szczepień ochronnych na 2017 r. szczepień przeciwko pneumokokom dla całej populacji nie ma - zauważył.

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, Anna Skoczyńska z Narodowego Instytut Leków poinformowała, że współczynnik śmiertelności związany z inwazyjną chorobą pneumokokową w Polsce jest bardzo wysoki - wynosi ponad 35 proc, głównie wśród osób po 65 r.ż. U dzieci w ostatnich latach to są pojedyncze przypadki - dodała.

Jednocześnie zastrzegła, że wykrywalność tej choroby w Polsce jest niedoszacowana. W ostatnich latach do kierowanego przez nią ośrodka trafiło 700 próbek, które potwierdzają zachorowania na chorobę pneumokokową.

Pneumokoki są częstą przyczyną zakażeń u człowieka. Szerzą się drogą kropelkową, ze szczytem zachorowań w Polsce jesienią i zimą. Mogą powodować m.in. zapalenie płuc. Zakażeniu sprzyjają: osłabienie układu odpornościowego, nowotwory, stany "pozabiegowe". 

Wiek 65+ to jedno z podstawowych wskazań do szczepienia.