Eksperci: szczepienia przeciwko pneumokokom potrzebne także seniorom

ZDROWIE

Autor: PAP, JW/Rynek Seniora   18 października 2016 09:46


Eksperci: szczepienia przeciwko pneumokokom potrzebne także seniorom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powszechne szczepienie niemowląt przeciwko pneumokokom, wprowadzone w Kielcach 10 lat temu, znacznie ograniczyło liczbę zachorowań na zapalenie płuc nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród osób starszych - podsumowali w poniedziałek (17 października) w Warszawie eksperci.

Powszechnym szczepieniem przeciwko pneumokokom objęto dotychczas w Kielcach 15 tys. dzieci w wieku do pierwszego roku życia. Średnio co roku szczepionych jest 1600 dzieci. Szczepienia finansowane są z budżetu miasta - dotychczas na ten cel przeznaczono ok. 15 mln zł.

Co ciekawe, już w trzy lata od rozpoczęcia programu szczepień skierowanego do dzieci dał się zauważyć spadek liczebności zachorowań osób pow. 65 r.ż. Od momentu rozpoczęcia programu w Kielcach notuje się obecnie o jedną trzecią mniej przypadków zapalenia płuc u seniorów.

Szczepienia powodują pozytywne skutki zdrowotne nawet w grupie, która nie jest nimi objęta.

- To pokazuje jak ważną rolę odgrywają szczepienia dla wszystkich grup ludności - zauważył lekarz.

- W ślad Kielc poszło ponad dwadzieścia gmin lub miast w Polsce, wprowadzając powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom - przypomniał Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii, która zainicjowała poniedziałkową konferencję.

Zapytany o skutki uboczne związane z wykonywaniem tych szczepień Hartmann uspokajał, że w Kielcach nie odnotowano przypadków, które wykraczałyby poza normalne działania niepożądane, m.in. gorączkę czy ból w miejscu ukłucia. Dodał, że szczepionki przeciwko pneumokokom są bardzo dobrze tolerowane.

Hartmann wyraził nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia (MZ) wprowadzi powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom.

- W programie szczepień ochronnych na 2017 r. szczepień przeciwko pneumokokom dla całej populacji nie ma - zauważył.

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, Anna Skoczyńska z Narodowego Instytut Leków poinformowała, że współczynnik śmiertelności związany z inwazyjną chorobą pneumokokową w Polsce jest bardzo wysoki - wynosi ponad 35 proc, głównie wśród osób po 65 r.ż. U dzieci w ostatnich latach to są pojedyncze przypadki - dodała.

Jednocześnie zastrzegła, że wykrywalność tej choroby w Polsce jest niedoszacowana. W ostatnich latach do kierowanego przez nią ośrodka trafiło 700 próbek, które potwierdzają zachorowania na chorobę pneumokokową.

Pneumokoki są częstą przyczyną zakażeń u człowieka. Szerzą się drogą kropelkową, ze szczytem zachorowań w Polsce jesienią i zimą. Mogą powodować m.in. zapalenie płuc. Zakażeniu sprzyjają: osłabienie układu odpornościowego, nowotwory, stany "pozabiegowe". 

Wiek 65+ to jedno z podstawowych wskazań do szczepienia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR