Eksperci: to właśnie osoby starsze potrzebują opieki koordynowanej
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   24 lutego 2016 10:32

Resort zdrowia zapowiada finansowanie skoordynowanej opieki, a nie pojedynczych procedur i wprowadzenie koordynacji zamiast konkurencji między placówkami. Szczególnym wyzwaniem, przed którym stoi polski system ochrony zdrowia, jest wdrożenie skoordynowanej opieki nad pacjentami geriatrycznymi.

Uczestnicy sesji poświęconej skoordynowanej opiece medycznej podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 18-20 lutego br.) zwracali uwagę, że celem takiej opieki jest zapewnienie pacjentowi m.in. leczenia z uwzględnieniem prewencji, profilaktyki, diagnostyki oraz płynne przechodzenie od podstawowej opieki do szpitalnej.

Kto i co ma koordynować?
Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali zwraca uwagę, że taka opieka musi też być efektywna kosztowo, dlatego jej koordynatorem powinni być menedżerowie.

Jak tłumaczył, ze skoordynowaną opieką mamy do czynienia wtedy, gdy na rynku usług medycznych działają sieci współpracujących ze sobą dostawców usług (przychodnie, szpitale), a dostępem do tych sieci zarządzają "koordynatorzy” procesu leczenia.

Przekonywał, że taki system mają Amerykanie i tam doskonale się on sprawdza w praktyce. Odmiennego zdania jest prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych. W jego opinii koordynatorem w takim systemie powinien być internista lub lekarz medycyny rodzinnej, jako najlepiej przygotowani do całościowej opieki nad chorym.

- Głównym problemem obecnego systemu jest brak holistycznego patrzenia na dobrostan chorego - komentował konsultant i podkreślał, że chodzi o wypracowanie modelu, w którym chory będzie miał zagwarantowaną kompleksową usługę i będzie prowadzony od jednego świadczenia do drugiego, w ramach ustalonego programu terapii.

- Dziś jeden lekarz rozpoznaje chorobę, a leczy drugi, ale droga od jednego do drugiego wiedzie przez szereg kolejnych specjalistów. Prowadzi to do coraz bardziej zaawansowanego stadium choroby i rosnących kosztów jej leczenia, dodatkowo powiększonych o, często niepotrzebnie, wykonywane po raz kolejny badania - mówił prof. Imiela.

Na razie koordynuje sam pacjent
Prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii zwraca uwagę, że szczególnym wyzwaniem, przed którym stoi polski system ochrony zdrowia jest wdrożenie skoordynowanej opieki nad pacjentami geriatrycznymi. Jak zaznaczał, obecnie nie jesteśmy przygotowani do efektywnego pomagania ludziom w podeszłym wieku, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób.

- To właśnie osoby starsze potrzebują kilku specjalistów oraz kogoś, kto skoordynuje ich działania. Zbyt mała liczba geriatrów w stosunku do rosnącej populacji seniorów sprawia, w efekcie koordynatorem leczenia jest sam pacjent - mówił prof. Kostka.

Dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach wskazuje, że problem krążenia pacjenta w systemie nie jest tylko domeną opieki nad osobami starszymi. - W sytuacji rosnących kosztów opieki medycznej, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które ekonomizują pracę placówek medycznych. Takim rozwiązaniem jest koordynacja opieki medycznej - zaznaczał dr Derejczyk.

Dodał, że w przypadku opieki nad osobami starszymi koordynacja opieki musi wychodzić poza medycynę i opierać się także na pomocy społecznej.

Kardiologia: świetnie leczymy w szpitalu, gorzej poza nim
Prof. Piotr Jankowski z I Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznaje, że w opiece nad pacjentem kardiologicznym szwankuje dbałość o pacjenta po opuszczeniu przez niego szpitala.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.