Eksperci twierdzą, że terapia spersonalizowana to przyszłość w leczeniu parkinsona

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 kwietnia 2018 12:51


Eksperci twierdzą, że terapia spersonalizowana to przyszłość w leczeniu parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Medycyna oferuje coraz więcej możliwości leczenia choroby Parkinsona; przyszłością jest terapia spersonalizowana, dostosowana do sytuacji i potrzeb konkretnego pacjenta - uznali uczestnicy III Kongresu Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych.

Trwający od czwartku (12 kwietnia) do soboty (14 kwietnia) w Katowicach kongres wpisuje się w obchody Światowych Dni Choroby Parkinsona - postępującej, zwyrodnieniowej choroby ośrodkowego układu nerwowego, dotykającej przede wszystkim ludzi starszych.

- Dzisiaj o chorobie Parkinsona wiemy bardzo dużo, m.in. to, że czeka nas nowy etap rozwoju medycyny, tj. medycyna spersonalizowana. Nie ma od tego odwrotu, to powszechna opinia, szczególnie ma to miejsce w chorobie Parkinsona, choć uporządkowanie tej personalizacji zajmie nam jeszcze trochę czasu - powiedział prowadzący jedną z piątkowych sesji neurolog, b. minister zdrowia, prof. Grzegorz Opala.

Prof. Andrzej Friedman z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że podstawowe czynniki ryzyka zachorowania to płeć i wiek - częściej chorują mężczyźni. W ogólnej populacji odsetek chorych to 0,3 proc., w populacji powyżej 60. roku życia - 1 proc., a powyżej 80. roku życia - 3 proc.

Jak poinformował, wystąpienie choroby u kogoś z krewnych zwiększa ryzyko zachorowania ponadczterokrotnie. Postęp choroby jest szybszy u mężczyzn. W przypadku kobiet funkcję ochronną pełni większa aktywność estrogenowa, zaobserwowano też ochronny efekt ciąż - im dłużej kobieta była w ciąży przed wystąpieniem objawów choroby, tym lepsze są jej rokowania, a tempo progresji choroby - wolniejsze.

Wśród czynników ryzyka wymienia się też uraz głowy, depresję, zawodowy kontakt z pestycydami, czy zaparcia, które mogą wyprzedzać objawy motoryczne choroby o wiele lat.

Wśród substancji wskazanych dla chorych mężczyzn, o działanie neuroprotekcyjnym, wymienia się kawę. Wątpliwości budzi natomiast medyczna marihuana. Prof. Andrzej Bogucki przytaczał podczas kongresu wyniki badań na temat zastosowania kannabinoidów u chorych na chorobę Parkinsona.

- Medyczna marihuana nie wykazuje działania leczącego w jakiejkolwiek chorobie neurologicznej. Może łagodzić objawy i zmniejszać cierpienie, ale przewlekłe stosowanie kannabinoidów może mieć niekorzystne wpływ na funkcje poznawcze, które w przypadku choroby Parkinsona mogą być również zaburzone już ze względu na podstawowe schorzenie - przestrzegł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR