Eksperci: wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2017 10:05


Eksperci: wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie należy zwlekać z operacją zaćmy, im wcześniej się ją wykona, tym jest ona bezpieczniejsza i korzystniejsza dla pacjenta - przekonywali w czwartek (22 czerwca) eksperci podczas spotkania prasowego w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczęcia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Lepszy wzrok, lepsze życie", która ma poprawić wiedzę na temat zaćmy, a także wykazać, że jej leczenie ma ogromny wpływ na jakość życia pacjentów, będących najczęściej po 60. roku życia.

Zbyt późne leczenie chirurgiczne
Z danych GUS wynika, że w naszym kraju w 2014 r. prawie 800 tys. osób miało zaćmę. Jednak aż 60 proc. Polaków po sześćdziesiątce nie ma żadnej wiedzy na jej temat - wynika z badań przeprowadzonych w związku z kampanią w styczniu 2017 r. w 12 krajach Europy, w tym również w Polsce, a także Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Psycholog zdrowia Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie Mateusz Banaszkiewicz powiedział, że największym mitem wykazanym w tych badaniach jest to, że zaćmy nie operuje się do czasu aż ona "dojrzeje", czyli jest już w stadium zaawansowanym.

Chirurg okulista dr Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przyznał, że również część lekarzy zbyt późno kieruje pacjentów na operację zaćmy. - Odpowiednio wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego, co również skraca czas rekonwalescencji oraz powrót do aktywnego życia - podkreślił.

Specjalista nie potrafił jednak powiedział jak duży odsetek pacjentów z tą chorobą w naszym kraju zbyt późno kwalifikowanych jest do operacji. Powiedział jedynie, że zdarza się to częściej niż w wielu innych krajach, w których leczenie "zaćmy dojrzałej" jest już ewenementem.

Długie kolejki, refundacja tylko standardowych soczewek
Z przedstawionych na spotkaniu badań wynika, że 85 proc. pacjentów kwalifikujących się do zabiegu usunięcia zaćmy chciałoby jak najszybciej być operowanych. Z tym jest kłopot, ponieważ na taką operację w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia trzeba u nas czekać średnio 22 miesiące, dłużej niż w innych krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Dr Różycki przyznał również, że wielu lekarzy nie informuje pacjentów, że zabieg usunięcia zaćmy może dodatkowo poprawić wzrok w porównaniu do tego, jaki był jeszcze przed rozwinięciem się tej choroby. Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii "Lepszy wzrok, lepsze życie" wynika, że zdaje sobie z tego sprawę jedynie co trzeci ankietowany powyżej 60. roku życia.

Najnowszej generacji soczewki wieloogniskowe wszczepiane podczas zabiegu pozwalają zlikwidować daleko- i krótkowzroczność oraz starczowzroczność. - Dzięki temu po operacji zaćmy nie trzeba już używać okularów, a nawet można widzieć lepiej niż w całym dotychczasowym życiu - powiedział dr Różycki.

Najnowsze soczewki wieloogniskowe są jednak droższe od standardowych i nie są opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Nie można również za nie dopłacić w ramach zabiegu usunięcia zaćmy refundowanego z budżetu - powiedział dr Łukasz Kołodziejski z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Dodał on, że pacjenci często o to pytają, ale refundacja operacji zaćmy nie dopuszcza takiej możliwości.

Z soczewki wieloogniskowej można jedynie skorzystać, kiedy zabieg usunięcia zaćmy jest w całości opłacany z własnej kieszeni. Kłopot polega na tym, że jest on znacznie bardziej kosztowny. - Za operację z użyciem standardowej soczewki trzeba zapłacić 3 tys., a wraz z soczewką wieloogniskową klasy premium kosztuje zwykle co najmniej 8 tys. zł - powiedział dr Różycki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR