Eksperci: za mało wciąż chronimy się przed rakiem jelita grubego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 marca 2018 14:06


Eksperci: za mało wciąż chronimy się przed rakiem jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy za mało wciąż robią, żeby uchronić się przed coraz częściej występującym rakiem jelita grubego - mówili we wtorek (20 marca) eksperci w Warszawie z okazji rozpoczęcia 2. edycji kampanii poświęconej profilaktyce tego nowotworu.

Z danych przedstawionych podczas spotkania z dziennikarzami wynika, że rak jelita grubego co roku wykrywany jest u ponad 400 tys. osób w Europie i blisko 18 tys. Polaków. W Polsce rocznie umiera już 11 tys. osób, a na całym świecie - około 660 tys. Aż 60 proc. zachorowań przypada na kraje najbardziej rozwinięte, głównie Unii Europejskiej i USA.

Według danych Concorde-3, opublikowanych na początku 2018 r., Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją pod względem pięcioletnich przeżyć chorych. Jednym z głównych powodów jest zbyt późne wykrycie choroby.

- Nowotwór ten trudno wcześnie wykryć na podstawie jedynie objawów, takich jak bóle w okolicach brzucha oraz chudnięcie czy krwawienia - powiedział PAP dr n.med. Wojciech Rogowski z Poradnia Specjalistyczna Magodent w Warszawie.

Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka, przede wszystkim aktywność fizyczna i właściwa dieta oraz poddawanie się badaniom pozwalającym wcześnie wykryć raka jelita grubego. Dlatego tegoroczna kampania "Servier - wyłącz raka!" przebiega pod hasłem: "Rak jelita grubego - zapobiegaj, lecz"

Dr Rogowski podkreślił, że najlepszym badaniem profilaktycznym jest kolonskopia, czyli wziernikowanie jelita grubego, pozwalające wykryć i usunąć polipy, zmianę przedrakową, z której może się rozwinąć nowotwór.

- To nowoczesne, bezpieczne i stosunkowo krótkie badanie - przekonywał specjalista. - Niestety dla wielu osób nadal stanowi temat tabu, nie są one w stanie przełamać bariery strachu czy źle pojmowanego wstydu. Tymczasem kolonoskopia może uratować życie, bo wykryte we wczesnym etapie zmiany zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 75-90 procent.

Polacy wciąż zbyt rzadko poddają się badaniom z użyciem kolonoskopii. - Z najnowszych danych wynika, że na imienne zaproszenia na to bezpłatne badanie zgłasza się jedynie 18 proc. osób. To zdecydowanie mniej, niż w innych krajach, np. w Belgii lub Szwecji, gdzie zgłasza się aż 60 proc. zapraszanych osób - dodał dr Rogowski.

Profilaktyczna kolonskopia wykonywana jest w Polsce w ramach Programu Badań Przesiewowych. Od 2012 r. wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia do osób w wieku 55-64 lata. Dr Rogowski powiedział dziennikarzowi PAP, że jeśli ktoś nie otrzymał zaproszenia na badanie, to również może się zgłosić - szczególnie wtedy, gdy w najbliższej rodzinie ktoś chorował już na raka jelita grubego.

Lek. Katarzyna Urbańska poinformowała, że od kilku dni do kolejnych miast dociera Mobilna Onkologiczna Poradnia Servier, w której lekarze przeprowadzają bezpłatne konsultacje i badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a w konkretnych wskazaniach również USG wątroby. - W Poradni dostępny jest też dietetyk pomagający dobrać odpowiednią dietę i zmienić złe nawyki żywieniowe - dodała.

Onkobus był już w Katowicach, Gnieźnie, Poznaniu i Łodzi. We wtorek stacjonuje on w Białymstoku, a 21 i 22 marca będzie kolejno w Lublinie i Rzeszowie. Więcej informacji na ten temat na stronie www.wylacz.raka.pl oraz facebook.com/wylaczraka.

Dr Jacek Zwoliński z Centrum Medycznego Onkologii i Hipertermii w Warszawie ostrzega, że na raka jelita grubego najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia. Objawami tej choroby mogą być zaparcia, biegunki, krew w stolcu, niezamierzone chudnięcie oraz utrata apetytu, które łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.

- Bardzo ważny jest sposób odżywiania. Ryzyko raka jelita grubego zwiększa dieta uboga w błonnik, a bogata w czerwone mięso. Złe nawyki żywieniowe u większości z nas można jednak nawet niewielkim wysiłkiem zmienić - podkreśliła dietetyk Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

Lek. Katarzyna Urbańska powiedziała, że celem kampanii jest przekonanie ludzi młodych, że jeśli dziś wdrożą w swoim codziennym życiu proponowane przez specjalistów zmiany, znacząco zmniejszą u siebie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości.

Patronem nad kampanią objęła Polska Agencja Prasowa. Wspierają ją również: Maria Seweryn, Maria Pakulnis, Jacek Poniedziałek, Wojciech Kalarus i Andrzej Chyra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR