Eksperci: zaawansowany rak piersi to w Polsce wciąż temat tabu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2018 11:34


Eksperci: zaawansowany rak piersi to w Polsce wciąż temat tabu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet zaawansowany rak piersi z przerzutami jest coraz skuteczniej leczony. Za postępem medycyny naprawczej nie nadąża jednak społeczna świadomość możliwości radzenia sobie z tą chorobą. To wciąż temat tabu - ocenili w czwartek (4 października) eksperci podczas debaty w Warszawie.

Spotkanie pod hasłem "ABC zaawansowanego raka piersi" zorganizowała Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, w ramach III edycji kampanii "BreastFiit. Kobiecy biust. Męska sprawa". Okazją była premiera kalendarza "Power of Community 2019"; dochód z jego sprzedaży ma być przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich najbliższych.

Z danych przedstawionych podczas debaty wynika, że na zaawansowanego raka piersi z przerzutami choruje co trzecia pacjentka z tym nowotworem, zdiagnozowanym we jeszcze wczesnym stadium (ale po pewnym czasie, mimo leczenia, dochodzi do progresji choroby). Jedynie u około 10 proc. kobiet schorzenie to wykrywane jest od razu w stadium zaawansowanym.

Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski przyznał, że rak piersi z przerzutami ze zrozumiałych powodów budzi lęk i przerażenie, ponieważ kojarzy się z nieuchronnością śmierci. Nie jest jednak tak, że nic już nie da zrobić, nadal można zastosować skuteczne metody leczenia wydłużające życie i poprawiające jakość życia pacjentek.

- W przypadku jednego z typów raka piersi, tzw. her-2-dodatniego, połowa pacjentek, u których doszło już do przerzutów, żyje jeszcze pięć lat - podkreślił specjalista.

- W medycynie naprawczej - powiedział prof. Pieńkowski - wiele się zmieniło, znacznie wolnej zmienia się natomiast społeczna świadomość zaawansowanego raka piersi. Kobiety z tym nowotworem poza sama chorobą obawiają się stygmatyzmu i wykluczenie społecznego.

Elżbieta Kozik reprezentująca Polskie Amazonki Ruch Społeczny przyznała, że niewiele dotąd się mówiło o zaawansowanym raku piersi z przerzutami, ponieważ wydawało się, że tym pacjentkom niewiele można już zaproponować.

- Zaczęły jednak pojawiać się nowe terapie dostępne również w naszym kraju, a rak piersi dla wielu kobiet stał się chorobą przewlekłą. Trzeba jednak pamiętać, że prawie 30 proc. kobiet z tym nowotworem w naszym kraju wciąż umiera - dodała Kozik.

Psychoonkolog Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej Adrianna Sobol alarmowała, że bardzo ważne jest wsparcie dla kobiet z rakiem piersi z przerzutami. Z przytoczonych przez nią danych wynika, że aż 57 proc. pacjentek z tym zaawansowanym nowotworem potrzebuje emocjonalnego wsparcia, a 33 proc. uskarża się na związane z chorobą niepokój i przygnębienie,

- Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi nie chcą być traktowane jak trędowate, nie chcą być niewidzialne dla otoczenia, najbardziej potrzebują normalności w ich postrzeganiu - podkreśliła Sobol.

Zwróciła uwagę na ważną rolę partnera chorej na raka piersi pacjentki - by był dla niej silnym wsparciem na każdym etapie choroby i poszczególnych fazach leczenia.

- Możemy wspierać kobiety w prosty sposób, choćby przypominając im o badaniach profilaktycznych. Warto również być przy swojej kobiecie, kiedy zmaga się z chorobą i ją wspierać, bo to jest oznaka prawdziwej męskości - podkreślił inicjator charytatywnego kalendarza "Power of Community" Jakub Popławski.

Prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej Anna Kupiecka zwróciła uwagę, że w zmaganiach z chorobą ważne jest wsparcie psychologiczne zarówno dla pacjentek, jak i jej bliskich.

- Pacjentki już w chwili diagnozy są przerażone, boją się, że całe ich życie ulegnie zmianie. Zastanawiają się, czy będą mogły być zaangażowane w swoje życie tak jak do tej pory, w roli matki, żony i córki, czy też główną rolę w ich życiu przejmie zaawansowany rak piersi - dodała.

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie przekonywała, że w leczeniu zaawansowanego raka piersi dąży się do stosowania terapii skutecznych, ale jak najmniej toksycznych, żeby zapewnić pacjentkom możliwie najlepszą jakość życia.

- U wielu chorych konieczne jest również odpowiednie leczenie związanych z chorobą dolegliwości, takich jak ból, bezsenność i depresja - dodał prof. Pieńkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR