Eksperci: zanieczyszczenie powietrza skraca nam życie
Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia   27 kwietnia 2015 13:51

Rosnąca liczba udarów mózgu, zawałów serca, zaostrzeń astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet nowotworów płuc to, jak tłumaczą specjaliści, efekt wzrastającego zanieczyszczenia powietrza - czytamy na portalu rynekzdrowia.pl.

O zgubnych dla naszego zdrowia skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem mówili eksperci w piątek (24 kwietnia) w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie podczas konferencji naukowej poświęconej wpływowi zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia.

Najgroźniejsze drobne pyły
Zdaniem specjalistów największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego stanowi zanieczyszczenie powietrza pyłem. Polska, pod tym względem znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce.

- Jesteśmy na drugim miejscu w Europie, tuż za Bułgarią, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia pyłowego. Podobna sytuacja dotyczy benzo(a)pirenu gdzie Polska zdecydowanie dominuje, w ujęciu negatywnym, nad innymi krajami UE - zaznaczył dr inż Artur Badyda, które wspólnie z dr Jamesem Grelierem oraz dr Piotrem Dąbrowickim z Wojskowego Instytutu Medycznego badają wpływ zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach na obciążenie wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia.

- Wyniki wskazują, że średnioroczne stężenia pyłów w naszych aglomeracjach wahały się pomiędzy 14 mikrogramów do ponad 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Europie jest aglomeracja krakowska i tutaj są bardzo wyraźne przekroczenia. Tymczasem rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że stężenie pyłów nie powinno przekroczyć 10 mikrogramów na metr sześcienny. Polskie aglomeracje są bardzo daleko od tej rekomendacji - wyjaśnił dr Badyda.

Na schorzenia spowodowane zanieczyszczeniami powietrza szczególnie narażeni są mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Jak ostrzegają eksperci z powodu życia w zanieczyszczonym powietrzu każdego roku umiera 7 mln ludzi. Jeśli nic z tym nie zrobimy, skala problemu będzie narastać.

Ekspert dodał, że problemem w naszym kraju jest właśnie nadmierne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pirenu. PM10 i PM2,5 to bardzo małe cząsteczki, dużo mniejsze od średnicy włosa. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu.

Za zanieczyszczenie płacimy zdrowie
Dr Badyda zaznaczył, że należy pamiętać, iż zanieczyszczenia powietrza zarówno w skali globalnej, jak i europejskiej oraz polskiej znajdują się w grupie 10 najważniejszych czynników ryzyka, które decydują o przedwczesnych zgonach i życiu w warunkach niepełnosprawności.

- Z przeprowadzonych przez nas analiz wynika, że aż 42 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce związanych jest tylko i wyłącznie z pyłem PM 2,5. W całej UE jest to aż 430 tys. zgonów. Dodatkowo z badań szacunkowych wynika, że w krajach UE tracimy rocznie ponad 4,5 mln lat życia z powodu ekspozycji na PM 2,5. Dziesięć procent z tej liczby dotyczy tylko Polski - powiedział dr Badyda.

Dodał też, że z prowadzonych przez jego zespół badań wynika, że całkowita umieralność wynikająca z narażenia na pyły PM 2,5 waha się dla poszczególnych aglomeracji w Polsce od 134 do prawie 1800 zgonów dla aglomeracji warszawskiej.

Podobnie jest w odniesieniu do chorób układu oddechowego. Tutaj najwięcej zgonów jest w aglomeracji warszawskiej, krakowskiej i łódzkiej. Najczystszymi aglomeracjami pod względem stężenia pyłu PM2,5 są Lublin i Białystok.

Z kolei dr hab. Michał Krzyżanowski z King"s College w Londynie wskazywał, że wszystkie zanieczyszczenia powietrza, w tym wskazane przez dr Badydę drobne pyły, powodują choroby układu krążenia i nowotwory płuc. Zwrócił też uwagę na ich związek ze zwiększoną umieralnością.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.