Ekspert: 5 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 września 2017 10:43


Ekspert: 5 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stan przedcukrzcowy, który może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, występuje u 318 mln ludzi na świecie, w tym około 5 mln Polaków - powiedziała dr Anna Sokołowska-Oracz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas europejskiego kongresu diabetologicznego w Lizbonie.

Wykład dr Anny Sokołowskiej-Oracz był jednym z nielicznych wystąpień polskich specjalistów podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Dr Anna Sokołowska-Oracz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonywała, że już w stanie przedcukrzycowym częściej występują istotne zmiany w narządzie wzroku.

Stan przedcukrzycowy objawia się podwyższonym poziom glukozy we krwi (100-125 mg/dl na czczo lub 140-199 mg/dl w doustnym teście obciążenia glukozą). Jawna cukrzyca rozwija się u co dziesiątej osoby z tym stanem (świadczy o tym glikemia na czczo powyżej 125 mg/dl lub wynik testu obciążenia glukozą co najmniej 200 mg/dl).

Dr Anna Sokołowska-Oracz powiedziała, że stan przedcukrzycowy najczęściej występuje u osób w wieku 40-55 lat. Na całym świecie występuje on u 318 mln ludzi, a w 2040 r. ich liczba może się zwiększyć do 482 mln. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), w Europie cukrzycą zagrożone są 32 mln osób. W Polsce podwyższony poziom glukozy występuje prawdopodobnie u około 5 mln osób. Tak wynika z raportu "Niebieska Księga Cukrzycy" opublikowanego w 2015 r.

- Jednym z pierwszym objawów stanu przedcukrzycowego - poza podwyższonym poziomem glukozy - już na tym etapie zaburzeń glikemii mogą być zmiany w narządzie wzroku, dlatego osoby, u których one występują, powinny być regularnie badane u okulisty - podkreśliła dr Anna Sokołowska-Oracz.

Według specjalistki, w ten sposób można wykryć wczesne zmiany w narządzie wzroku, jak i osoby zagrożone cukrzycą oraz jej powikłaniami, takimi jak retinopatia cukrzycowa (patologiczne zmiany w siatkówce).

Stan przedcukrzycowy jest jednym z pierwszych poważnych sygnałów zagrożenia cukrzycą i najlepszym momentem na to, żeby podjąć działania i jej uniknąć.

Podwyższone stężenie glukozy we krwi może również sugerować rozwój tzw. zespołu metabolicznego (objawiającego się również nadciśnieniem tętniczym i podwyższonymi lipidami we krwi). W okresie 5-10 lat może on ujawnić się powikłaniami miażdżycy (udarem mózgu i zawałem serca).

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, poziom glukozy powinny kontrolować osoby po 45. roku życia. Badanie to należy wykonywać co trzy lata, a w przypadku występowania innych czynników ryzyka cukrzycy, takich jak otyłość i nadciśnienie, nawet raz w roku.

W przypadku wykrycia stanu przedcukrzycowego najważniejsza jest zmiana stylu życia polegająca na modyfikacji sposobu odżywiania oraz zwiększenia wysiłku fizycznego (do co najmniej 150 minut tygodniowo), żeby zmniejszyć masę ciała. W ten sposób można obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 53 proc.

Jeśli zmiana stylu życia nie będzie możliwa lub okaże się niewystarczająca, można zapobiec cukrzycy również lekami, takimi jak wytwarzana od 60 lat metformina - jeden z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych leków przeciwcukrzycowych. Skuteczność takiej farmakoterapii jest jednak mniejsza i szansa uniknięcia tej choroby nie przekracza 33 proc. Poza tym leki powinny być uzupełnieniem zmiany diety i bardziej aktywnego trybu życia.

Cukrzyca wykrywana jest za pomocą testu tolerancji glukozy. Polega on na tym, że na czczo oznacza się poziom cukru we krwi. Potem w ciągu 5 minut trzeba wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody. Jeżeli po 2 godzinach stężenie glukozy będzie na poziomie 140-190 mg/dl, oznacza to, że organizm nie radzi sobie z glukozą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR