Ekspert: oczekiwana długość życia jest zaniżana, wielu dożyje 100 latdw.com/Rynek Seniora - 28 grudnia 2016 11:51


Dziewczynki, które w tym roku urodziły się w Niemczech, mają szansę dożyć 100 lat. Prawie 90 proc. z nich dożyje roku 2100 i przeżyje następny przełom wieków - informuje Niemiecki Instytut Badań Emerytalnych w Berlinie.

Wśród chłopców jedna szósta ma statystyczną szansę dożycia 100 lat. 82 proc. z nich dożyje roku 2100 - informuje Niemiecki Instytut Badań Emerytalnych w Berlinie, powołując się na prof. Eckarta Bomsdorfa z Instytutu Ekonometrii i Statystyki na uniwersytecie w Kolonii.

Prof. Bomsdorf wskazuje, że oczekiwana długość życia jest zaniżana. Ludzie intuicyjnie obniżają swoją oczekiwaną długość życia, porównując ją z tym, ile trwało życie ich rodziców lub dziadków. Nie uwzględniają przy tym wydłużającej się z pokolenia na pokolenie przewidywalnej długości trwania życia.

Życie ludzkie ma naturalną górną granicę - o tym przekonani są przynajmniej amerykańscy uczeni, którzy przeanalizowali ogromną ilość danych demograficznych z ponad 40 krajów. Prawdopodobieństwo, że człowiek mógłby żyć dłużej niż 125 lat jest bardzo niskie - napisali naukowcy w październiku 2016 w fachowym czasopiśmie „Nature”.

Czytaj: www.dw.com