Ekspert: Polacy nie znają zasad zdrowego odżywiania, chociaż im się wydaje, że mają taką wiedzę
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   02 stycznia 2019 11:48

Przez wiele lat wydłużał się średni czas naszego życia, a stan zdrowia poprawiał. Ten trend - jak zaznaczają specjaliści - jednak hamuje, w czym istotnie pomaga polska dieta. Jak wskazuje GUS, triumfują w niej alkohol, cukier i czerwone mięso.

Ostatnie dane GUS dotyczące spożycia wybranych artykułów konsumpcyjnych w 2017 r. pokazują, że przeciętny Polak pije coraz więcej alkoholu, spożywa coraz więcej cukru i mięsa, za to je mniej produktów zbożowych i warzyw.

Słodkie jest życie Polaka
W spożyciu cukru osiągnęliśmy rekord. W zeszłym roku każdy Polak zjadł go średnio 44,5 kg - to o 4,6 kg więcej niż w 2010 i najwięcej od 28 lat. W praktyce jego spożycie jest jeszcze większe, bo poza czystą postacią, cukier przyjmujemy w formie wyrobów przetworzonych m.in. w serkach, jogurtach, słodyczach, napojach, dżemach, płatkach śniadaniowych czy sosach.

Jemy też coraz więcej mięsa. Przeciętny Polak zjadał go w minionym roku nieco ponad 70 kg. To o ponad 4 kg więcej niż dekadę temu. Więcej też spożywamy alkoholu. Tu wzrost szczególnie widocznych jest w ilości spożywanego piwa. W 2017 roku na jedną osobę wypadało 98,5 litra tego napoju, podczas gdy w 2010 roku było to 90 litra, a w 2005 roku - 80.

Odnotowano też wzrost w spożyciu wódki. Po kilku latach jego utrzymywania się na stałym poziomie ok. 3 l na osobę, w 2017 roku padł rekord. Jak ustalono, obecnie Polak wypija rocznie średnio 3,3 litra tego alkoholu.

Jak informuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w Polsce alkoholu nadużywa blisko 12 proc. dorosłych - nadużywa tzn. pije go w sposób powodujący szkody dla zdrowia. U ponad 3 mln osób można rozpoznać zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

- Z szacunków WHO wynika, że w Polsce wielkość spożycia napojów alkoholowych będzie rosła. Wśród krajów europejskich nasz kraj jest w pierwszej piątce tych, w których przewiduje się największy wzrost w tym obszarze. Szacuje się, że w 2025 r. spożycie w Polsce może wynieść 12,3 l alkoholu na jednego mieszkańca - wskazuje dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka i podkreśla, jak ważne jest wprowadzenie skutecznych działań zmniejszających spożycie alkoholu.

Brzózka zaznacza, że koszty ponoszone na walkę z nadużywaniem alkoholu to opłacalna inwestycja dla państwa. Szacuje się, iż koszty ponoszone z powodu utraconej produktywności w wyniku przedwczesnej umieralności z powodu nadużywania alkoholu i uzależnienia wynoszą w Polsce ok. 30 mld zł.

- Jedna złotówka zysku ze sprzedaży alkoholu pociąga za sobą 4 zł kosztów związanych ze spożyciem alkoholu - zaznacza.

Iluzja o zdrowym życiu i sporcie
- Polacy nie znają zasad zdrowego odżywiania, chociaż im się wydaje, że mają taką wiedzę. Dowodzą tego dane GUS. To efekt tego, że w domach, a także szkołach edukacja zdrowotna praktycznie nie istnieje - mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Wskazuje, że tak to już z nami Polakami jest, że myślenie o zdrowej diecie wciąż odkładamy na kolejny, nowy rok.

- W efekcie uciekają nam lata, a dla naszego zdrowia bardzo ważne jest, by zdrową dietę i aktywny tryb życia wprowadzić jak najwcześniej. To, co dziś widzimy w naszych gabinetach to alarmującym wzrost przypadków nadwagi i otyłości, także u dzieci i młodzieży. Do tego dochodzą problemy ortopedyczne, dramatycznie wysoki odsetek pacjentów z nadciśnieniem czy cukrzycą. To wszystko ma związek ze złymi nawykami żywieniowymi, nadmiernym spożywaniem pokarmów wysokokalorycznych i zmniejszeniem aktywności fizycznej - zaznacza dr Sutkowski i przyznaje, że iluzją jest, że Polacy żyją zdrowo i żyją sportem.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR