Ekspert: powikłania polekowe dotyczą najczęściej pacjentów po 65 r.ż.

ZDROWIE

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   28 maja 2015 09:06


Ekspert: powikłania polekowe dotyczą najczęściej pacjentów po 65 r.ż.

Z danych Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie wynika, że tylko w ostatnim roku z otrzymanych 321 raportów dotyczących powikłań polekowych aż 117 dotyczyło działań niepożądanych, jakie wystąpiły u pacjentów powyżej 65 roku życia.

Powikłania związane z przyjmowaniem leków najczęściej dotyczą seniorów. Polak po 65 roku życia to zazwyczaj osoba cierpiąca na kilka chorób. Tacy pacjenci otrzymują mnóstwo recept, obok specyfików ordynowanych przez lekarzy seniorzy przyjmują także preparaty dostępne bez recepty, chociażby suplementy diety. Leki na różne problemy mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje i to właśnie u seniorów najczęściej dochodzi do niepożądanych działań leków.

Jak mówi nam dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie, działania niepożądane w zgłoszeniach najczęściej dotyczyły leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwzakrzepowych, benzodiazepin, innych leków nasennych oraz przeciwdepresyjnych.

- Dużo działań niepożądanych wynikało z interakcji pomiędzy lekami, a także lekami i suplementami diety i te interakcje stają się dzisiaj istotnym problemem klinicznym. Warto zwracać uwagę na suplementy zawierające w swoim składzie wyciągi z miłorzębu japońskiego, wyciągi z żeńszenia, a także dziurawca - podkreśla

Specjalista zwraca uwagę, że bardzo niebezpieczne są interakcje suplementów, a także leków roślinnych zawierających wyciągi z miłorzębu z lekami przeciwpłytkowymi oraz przeciwzakrzepowymi w tym także w dabigatranem i rywaroksabanem. Niekorzystne interakcje dotyczą także leków z grupy statyn, blokerów kanału wapniowego, leków przeciwdepresyjnych, neuroleptyków, a także antybiotyków.

- Warto pamiętać, że u pacjentów geriatrycznych należy ostrożnie stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także leki psychotropowe, które, wywołując sedację, mogą zwiększyć ryzyko upadków. Problemem jest nadużywanie przez pacjentów leków z grupy benzodiazepin. Wiadomo że zażywanie tych leków ponad 4-6 tygodni nie niesie ze sobą korzyści natomiast zwiększa ryzyko powikłań oraz zgonu. Co więcej, stosowanie leków z tej grupy ponad 8 tygodni jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otępienia. Uzależniać mogą także przy przewlekłym stosowaniu, alternatywnie stosowane do benzodiazepin , leki nasenne tzw. leki Z, do których zaliczamy zolpidem , zaleplon, a także zopiklon - dodaje.

Nasz rozmówca zaznacza, że w warunkach polskich w znacznym stopniu są również nadużywane leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). - Warto pamiętać, że IPP mogą zmieniać wchłanianie z przewodu pokarmowego innych równocześnie stosowanych przez pacjenta leków - podkreśla.

Działania niepożądane u seniorów często kończą się hospitalizacją, a nawet śmiercią pacjenta.

Według wyników badania Polsenior, w Polsce statystyczny pacjent powyżej 65. roku życia przyjmuje przewlekle pięć leków przepisanych przez lekarza i dodatkowo dwa leki lub suplementy diety dostępne bez recepty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.