Ekspert: tematyka zdrowia seniorów staje się popularna, ale są też nisze

ZDROWIE

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Seniora   03 listopada 2016 13:35


Ekspert: tematyka zdrowia seniorów staje się popularna, ale są też nisze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zagadnienia z obszary zdrowia osób starszych można badać, można też ich uczyć i o nich informować. Choć stają się coraz bardziej popularne, są wśród nich jeszcze "nieodkryte wyspy". Według dr-a nauk o zdrowiu, Mateusza Cybulskiego, stosunkowo rzadko analizuje się problemy dermatologiczne seniorów, a sfera seksualności osób starszych jest "praktycznie zupełnie pomijana".

O tym, jak popularne są tematy prozdrowotne dot. osób starszych, mogą świadczyć tegoroczne zapisy na Uniwersytet Zdrowego Seniora, powołany przy Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak informuje w Gazecie Współczesnej dr Mateusz Cybulski (z-ca przewodniczącego wydziałowego zespołu ds. zapewnienia i doskonalenia jakości kształcenia), co roku jest mnóstwo chętnych do studiowania, ale w tym roku pobito rekord. Precyzuje, że "zapisy trwały dokładnie 54 minuty i w tym czasie rozeszło się 50 miejsc".

Głównym celem projektu jest edukacja prozdrowotna seniorów, czyli przekazanie najważniejszych zasad o tym, jak dbać o zdrowie, zapobiegać chorobom, jaki styl życia utrzymywać, aby jakość życia, poziom zdrowia i samopoczucie były jak najwyższe. Dodatkowym celem jest aktywizacja społeczna. Chodzi o to, aby starsze osoby nie zamykały się w domu, nie siedziały przed telewizorem, aby nie zagrażała im samotność, która jest bardzo dużym problemem w tej grupie wiekowej i może grozić depresją.

Ekspert zwraca uwagę, że w obszarze zdrowia osób starszych są też kwestie nie do końca zbadane, stosunkowo rzadko poruszane przez naukowców, jak np. schorzenia dermatologiczne w okresie starości. Dodaje, że praktycznie zupełnie pomijana jest sfera seksualności osób starszych.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR