Ekspert: urolog winien być lekarzem pierwszego kontaktu dla mężczyzn

ZDROWIE

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   18 lutego 2015 13:09


Ekspert: urolog winien być lekarzem pierwszego kontaktu dla mężczyzn

Ryzyko zachorowania na raka prostaty w populacji ogólnej wynosi 1 do 6, umiera jedna na 35 osób. Natomiast ryzyko zachowania na raka piersi wynosi 1 do 8. Tymczasem o profilaktyce nowotworowej u kobiet słyszymy wielokrotnie więcej niż u mężczyzn.

Na senackiej konferencji "Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć"  kierownik Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Radziszewski zwrócił uwagę na znaczenie urologa w opiece medycznej.

Jego zdaniem urolog winien „być niejako lekarzem pierwszego kontaktu dla mężczyzny; odpowiednikiem - jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało - ginekologa u kobiety. Powinien być tym, kto wskaże, gdzie mężczyzna powinien się udać, aby się leczyć".

- To on ma szansę zaobserwować pierwsze oznaki starzenia się, pierwsze oznaki niebezpiecznych chorób, np. układu krążenia. 80 proc. pacjentów leczonych urologicznie ma inne schorzenia - mówił.

Wskazał na najważniejsze problemy starzejącego się mężczyzny: niedobór testosteronu, rak stercza, zaburzenia erekcji.

Ocenił, że mamy bardzo wiele do robienia, zwłaszcza jeśli chodzi o programy prozdrowotne, które sprawią, że mężczyźni zaczną dbać o swoje zdrowie. W Europie jest 28 programów zdrowotnych dotyczących raka piersi i tylko dwa dotyczące raka prostaty

- To zwykle kobiety ciągną opierającego się mężczyznę na badanie - przypominał prof. Radziszewski. Być może dlatego tak źle jest z rozpoznawalnością i leczeniem raka gruczołu krokowego.

Rzadziej chorujemy, częściej umieramy
Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie zwrócił też uwagę, że Polacy rzadziej niż Europejczycy zapadają na nowotwory jelita grubego i prostaty, ale jego zdaniem zaprzepaszczamy tę szansę, gdyż w obu tych przypadkach umieralność jest wyższa w Polsce niż w średnia Unii Europejskiej.

Co należy robić? - Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka. Musimy poprawić wykrywalność. Moim zdaniem podstawą powinna być opieka wielospecjalistycznych zespołów. To oczywiście wymaga większych nakładów, ale w efekcie da dużo oszczędności - przekonywał prof. Radziszewski.

- Chodzi o spersonalizowaną terapię raka stercza. Chcemy zmienić ten nowotwór w chorobę przewlekłą za pomocą innowacyjnych technik - podsumował.

Z kolei holenderski urolog prof. Frans Debruyne, mówiąc o problemie starzenia się ludzi, podkreślił, że wydłużenie życia nie zawsze przekłada się na jego jakość. Opieka medyczna dla starszych ludzi powinna opierać się na współpracy międzydyscyplinarnej. Wskazał też na różnice w traktowaniu swojego zdrowia przez mężczyzn i kobiety.

- Kobiety stawiają na profilaktykę, a mężczyźni leczą się dopiero, kiedy chorują – mówił prof. Frans Debruyne. Ma to też odzwierciedlenie w kosztach opieki zdrowotnej, które w Holandii są większe w przypadku mężczyzn. Również i on wskazał na potrzebę edukacji zdrowotnej mężczyzn, tak aby sami "zarządzali" swoim zdrowiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR