Ekspertka: ból czy kłopoty z pamięcią mogą być oznaką depresji, a nie starzenia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 lutego 2017 11:02


Ekspertka: ból czy kłopoty z pamięcią mogą być oznaką depresji, a nie starzenia Jednym z pierwszych objawów depresji może być bezsenność. Fot. psyberartist/Flickr.com (CC BY 2.0)

Depresja i choroby psychiczne są coraz większym problemem. Narasta też świadomość, że te choroby należy leczyć, bowiem przybywa pacjentów zgłaszających się do poradni po pomoc i są to pacjenci także w wieku senioralnym - mówi PAP lekarz psychiatra Anna Zdanowicz z łódzkiej poradni Medsolver.

23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie na depresję cierpi 10 proc. populacji. Dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn, np. Polki chorują na depresję dwukrotnie częściej niż mężczyźni; wiele kobiet, które urodziły dziecko, cierpi na depresję poporodową.

Specjalistka przyznaje, że depresja dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. I w każdym przedziale wiekowym jej objawy charakteryzują się czymś innym.

- U starszych osób są to problemy z motywacją, brakiem energii, uczucie smutku; pojawiają się myśli rezygnacyjne i samobójcze - mówi Zdanowicz.

W przypadku seniorów dolegliwości bólowe czy kłopoty z pamięcią często mylnie traktowane są jako zwykłe objawy starzenia.

- Bardzo często osoby starsze i ich rodziny mylą objawy, które dotyczą całego ciała, z objawami depresji, które też na całe ciało wpływają. Warto skonsultować się z psychiatrą, żeby ustalić czy są to objawy somatyczne, czy to są tzw. objawy somatyzacyjne, które są jednym z objawów depresji - podkreśliła.

Depresja kojarzona jest przede wszystkim z obniżonym nastrojem i smutkiem. Ale jednym z jej pierwszych i najczęstszych objawów może być bezsenność - pojawiające się kłopoty z zaśnięciem, wcześniejsze niż zwykle wybudzanie, ale także problemy z utrzymaniem ciągłości snu.

- Pojawiają się także zaburzenia koncentracji, poczucie braku energii i motywacji. Później zauważalny jest smutek i obniżony nastrój. Często, choć nie u każdego pacjenta, występują problemy z odczuwaniem przyjemności. Czyli to, co do tej pory sprawiało przyjemność, przestaje ją sprawiać np. gdy dziadkowie przestają się cieszyć z odwiedzin wnuków - zaznaczyła psychiatra.

- Ważne jest, żeby pacjenci byli wyedukowani, że potrzebują tej pomocy i sięgali po nią, ale równie ważne jest uświadomienie lekarzy, żeby swoich pacjentów kierowali do psychiatry, jeśli zauważą niepokojące objawy - oceniła

Cierpi także ciało
Specjalistka zwróciła uwagę, że choć przyczyna depresji leży w mózgu, to jest ona chorobą ogólnoustrojową, ponieważ cierpi całe ciało.

- W czasie depresji często pogarszają się inne choroby, są dolegliwości bólowe. Pacjent źle funkcjonuje, wypada z ról społecznych, czyli trudniej jest mu być partnerem, matką lub ojcem czy wypełniać obowiązki w pracy - dodała.

Żeby pomóc osobie cierpiącej na depresję, najlepiej skontaktować ją z psychiatrą, który ustali leczenie i dobierze odpowiednie dawki leków.

- Ważne jest także, żeby równocześnie była podjęta psychoterapia poznawczo-behawioralna, czyli taka terapia, która jest skoncentrowana na motywowaniu pacjenta do tego, żeby miał więcej energii i żeby bardziej mu się "chciało chcieć" - zaznaczyła. Jej zdaniem, zwykłe pocieszanie i klepanie po plecach, że "będzie lepiej" nie sprawdza się. - Ewentualnie, można spróbować wczuć się w to, co taka osoba przeżywa, czego doświadcza i wykazać się dużą empatią - dodała.

Kontakty społeczne najskuteczniejszą terapią?
Najnowsze badania pokazują, że najlepszą profilaktyką zapobiegającą rozwojowi depresji jest dobrze rozbudowana sieć społeczna - posiadanie znajomych czy przyjaciół, z którymi można się spotkać i porozmawiać.

- Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o portale społecznościowe typu Facebook, ale najważniejsze są kontakty interpersonalne, gdzie jest możliwe nawiązanie głębokiej relacji i istnieje świadomość tego, że mamy kogoś, komu możemy zaufać i zwierzyć się w trudnych sytuacjach - podkreśliła Zdanowicz.

Wśród działań profilaktycznych ważne miejsce zajmuje także wysiłek fizyczny, który nie musi być skomplikowany, ani długi. Najważniejsze, żeby był podejmowany regularnie na tyle, na ile nam zdrowie fizyczne pozwala - podsumowała psychiatra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR