
Odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza latem, jest bardzo ważne dla naszego organizmu, a odwodnienie na poziomie 15-20 proc. stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Powinniśmy pić głównie wodę, którą należy dostarczać do organizmu systematycznie, w małych ilościach, ale często - podkreśla dietetyk medyczny Sandra Ataniel.
Jeśli chodzi o zwiększone zapotrzebowanie na wodę latem, to należy pamiętać o tym, że wzrost temperatury o stopień powyżej 37 stopni C. oznacza zwiększone zapotrzebowanie na wodę o ok. 250 ml. - Czyli latem każdy dodatkowy stopień powyżej tej wartości, to dodatkowa szklanka wody - stwierdziła dietetyk medyczny Sandra Ataniel.
Dietetyk przypomniała, że dorosła osoba w ok. 60 proc. składa się z wody, która bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych. Bez niej praktycznie nie jest możliwe normalne funkcjonowanie.
Jak podkreśliła, już 2 proc. odwodnienie powoduje szereg objawów m.in. zaburzenia koncentracji, bóle głowy, problemy z aktywnością fizyczną i umysłową. - Natomiast odwodnienie na poziomie ok. 15-20 proc., to już zagrożenie dla zdrowia i życia - dodała.
Organizm potrzebuje ciągłego dostarczania wody, ponieważ nie jest w stanie jej zmagazynować w dużej ilości. - Dlatego pierwsza zasada jest taka, że dostarczamy wodę systematycznie, w małych ilościach, ale często. Dlatego, że wypicie jednorazowo 2 litrów wody niestety nie jest w stanie nawodnić naszych komórek - podkreśliła dietetyk.
Konkretne zapotrzebowanie na płyny jest trudne do określenia, bowiem zależy od wieku, płci, masy ciała, aktywności fizycznej, od warunków w jakich funkcjonujemy i pracujemy. Podawane są więc wartości uśrednione i tak w przypadku osób dorosłych dla kobiet jest to ok. 2 litrów na dobę, a dla mężczyzn - 2,5 litra.
Należy uwzględnić w tym także produkty spożywcze m.in. owoce i warzywa, które często w 80-90 proc. składają się z wody, jak również mleko czy produkty fermentowane, które również zawierają wodę. - Produkty spożywcze powinny stanowić 20 proc. przyjmowanych płynów - zaznaczyła Ataniel.
Zapotrzebowanie na wodę dla konkretnej osoby można także w prosty sposób wyliczyć. - Dla zdrowej, dorosłej osoby liczymy, że jest to ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała - podpowiada dietetyk.
Na odwodnienie najbardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci. Seniorzy mają nieco zaburzone odczucie pragnienia i po prostu tego nie czują. - Dlatego warto im przypominać, żeby pili wodę, i aby zabierali ją wszędzie ze sobą - podkreśliła ekspertka.
Podkreśliła, że uczucie pragnienia to już jest objaw odwodnienia, które świadczy o tym, że w naszym organizmie jest za mało wody.
Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia to właśnie woda powinna być głównym płynem, który nas nawadniania, ponieważ nie zawiera cukru, tłuszczu i białka, które mogą nieco zaburzać jej wchłanianie. - Oczywiście każdy napój, czy produkt, który ma w sobie wodę, będzie również w jakiś sposób nas nawadniał, niektóre jednak gorzej, a niektóre lepiej - zaznaczyła.
Osoby bardzo aktywne fizycznie, które ćwiczą w wysokiej temperaturze, powinny uzupełniać nie tylko wodę ale również elektrolity. Dlatego powinni wybrać wodę mineralną, która zawiera sód, potas i chlor, zaś osoby z nadciśnieniem powinny unikać wody z dużą zawartością sodu.
Wśród osób u których zapotrzebowanie na płyny jest większe są m.in. chorzy z gorączką czy biegunką, kobiety w ciąży i karmiące. Także miłośnicy wysokogórskich wędrówek powinni pić więcej, ponieważ bardzo dużo wody traci się przez płuca.
Na najbliższe dni - do soboty - upały przewidywane są dla całej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby bezpiecznie przetrwać upały należy ograniczyć również przebywanie w pełnym słońcu, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych