Eksperymentalne leczenie choroby Parkinsona w stołecznym szpitalu

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   10 marca 2016 11:23


Eksperymentalne leczenie choroby Parkinsona w stołecznym szpitalu W przypadku choroby Parkinsona wiemy, że u chorych zanika tzw. istota czarna znajdująca się w śródmózgowiu. Fot. archiwum

Szpital Bródnowski w Warszawie jako drugi ośrodek na świecie będzie prowadził eksperymentalne leczenie choroby Parkinsona kosztujące miliony dolarów - donosi Gazeta Wyborcza.

Podczas operacji neurochirurg podaje pacjentowi do mózgu gen do produkcji zniszczonego przez chorobę białka.

Badania prowadzi prof. Krzysztof Bankiewicz, neurochirurg, naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Będzie współpracował z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii, które powstało właśnie w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.

Naukowiec wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą na czym polega eksperymentalne badanie kliniczne dotyczące możliwości leczenia choroby Parkinsona.

 To powoduje spadek produkcji dopaminy, jednego z neuroprzekaźników, które umożliwiają kontaktowanie się ze sobą komórek nerwowych. Stąd widoczne objawy, takie jak drżenie rąk, sztywność mięśni i spowolnione ruchy.

Dziś chorzy dosW przypadku choroby Parkinsona wiemy, że u chorych zanika tzw. istota czarna znajdująca się w śródmózgowiu.tają leki, które są prekursorami tej substancji, po przemianie w dopaminę łagodzą objawy. Jednak wraz z postępem choroby doustnie podany lek przestaje działać i zwiększona dawka niekorzystnie oddziałuje na mózg oraz inne części ciała, wywołując skutki uboczne.

Prof. Bankiewicz opracował metodę, za pomocą której można podać do mózgu odpowiedni gen do produkcji zniszczonego przez chorobę białka. Taka terapia genami ma pobudzić komórki do produkcji brakującej dopaminy. Gen w postaci zawiesiny wstrzykiwany jest w odpowiednie partie mózgu za pomocą specjalnej igły, którą profesor opracowywał przez 10 lat.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.