Emerytura nie powinna polegać na zamianie biurka na kanapę

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   20 kwietnia 2016 10:49


Emerytura nie powinna polegać na zamianie biurka na kanapę Przejście na emeryturę jest krytycznym momentem dla zdrowia - przesiadywanie na kanapie nie jest wówczas dobrym pomysłem. Fot. T. Cowart/Flickr.com (CC BY 2.0)

Tylko 12 proc. Polaków po 60. r.ż. ćwiczy co najmniej raz w tygodniu, a polski emeryt spędza dziennie ponad 12 godzin na spaniu, jedzeniu, myciu i ubieraniu się - donosi Gazeta Wyborcza.

Jak wynika z badania firmy Gemius, sport raz w tygodniu uprawia zaledwie 12 proc. osób dojrzałych, brakuje im też konsekwencji. Unikanie ruchu to poważny błąd.

Paweł Dorosz, dyrektor zespołu poradni SZPZLO Warszawa-Bemowo-Włochy, gdzie jedna trzecia ze 100 tys. pacjentów to pacjenci 65+, mówi na łamach GW, że przez lata obserwował, że codziennie przed otwarciem przychodni ustawia się w kolejce grupa ok. stu starszych osób. Gdy okazało się, że dzielnica uruchomiła zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów na basenie, kolejka zniknęła - zamiast do lekarza starsi ludzie zaczęli chodzić na pływalnię. Dyrektor tłumaczy, że aktywność sportowa polepszyła ich zdrowie, ale też wypełniła potrzeby społeczne. 

Ewa Kulisz, kierownik projektu Akademia Aktywnego Seniora w fundacji Park Śląski z Chorzowa twierdzi w GW, że wśród uczestników zajęć nie zdarza się depresja. 

Jak wyliczył GUS, polski emeryt spędza dziennie ponad 12 godzin na spaniu, jedzeniu, myciu i ubieraniu się, trzy godziny ogląda telewizję i słucha radia, cztery godziny zajmuje się domem i majsterkowaniem, zaś półtorej godziny poświęca kontaktom towarzyskim.

GW przytaczając opinie fizjoterapeutów przestrzega, że najgorsze, co można zrobić po przejściu na emeryturę, to unikać ruchu i sprzed biurka przesiąść się wprost na kanapę. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.